Мимовић упутио ургентно писмо председнику Гаспрома о спремности за потписивање уговора за НИС

Директор и власник компаније „КФТ Сенатор Треасурy Г.Т.7 Два“ из Суботице Ранко Мимовић рекао је данас да је упутио ургентно писмо председнику управе Гаспрома Алексеју Милеру у коме га обавештава да је спреман за потписивање НДА уговора (Нон Дисцлосуре Агреемент) о поверљивости за куповину удела те руске фирме у Нафтној индустрији Србије (НИС).

„Спреман сам да 2. јула 2026. године потпишем са Вама НДА уговор и да, најкасније до 15. августа, почнемо израду купопродајног уговора“, рекао је Мимовић за Бету.

Навео је да очекује одговор и од министарке рударства и енергетике Србије Дубравке Ђедовић Хандановић на писмо којим је затражио разговор о куповини руског удела у власништву Гаспрома и његове кћерке фирме Гаспромњефт.

„Са пријатељском, поштеном и транспарентном намером желим да помогнем да НИС и држава Србија изађу из кризе која траје 1,5 година“, рекао је Мимовић.

Истакао је да је обезбеђено две милијарде евра за куповину 56,15 одсто капитала НИС-а који поседују Гаспром и Гаспромњефт у тој компанији.

Подсетио је да је фирма КФТ Сенатор Треасурy Г.Т.7 Два, 30. октобра 2025. поднела захтев Канцеларији за контролу стране имовине (ОФАК) при Министарству финансија САД, за издавање посебне лиценце, односно одобрења за стицање већинског власништва у НИС-у.

Додао је да је захтев додатно прецизиран и допуњен 24. новембра 2025. године и да је током вишемесечног поступка била интензивна комуникација с представницима ОФАК-а ради верификације документације о извору финансирања, структури инвеститора, статусу свих учесника у трансакцији и корпоративним и личним подацима инвестиционих субјеката.

Компанија „КФТ Сенатор Треасурy Г.Т.7 Два“ је, како је истакао Мимовић, уз подршку специјализованог саветника благовремено и у потпуности одговорила на све захтеве ОФАК-а за достављање додатне документације и „предмет је у завршној фази разматрања и одлучивања високог менаџмента ОФАК-а“.

Мимовић је рекао да је спреман да, у складу са важећим законодавством Србије, испуни „разумне“ захтеве и очекивања надлежних органа Србије у вези са будућим статусом и функционисањем НИС-а, не ограничавајући се само на енергетску стабилност, континуитет пословања, инвестиционе обавезе и очување радних места, већ и на дугорочни развој компаније.

Додао је да не планира гашење рафинерије НИС-а у Панчеву, већ унапређење и увођење нових производа.

Лиценца ОФАК-а за преговоре мађарске компаније МОЛ за куповину руског удела у НИС-у истиче 1. јула 2026, као и лиценца за рад НИС-а.

Извор: Н1