Збор радника РТС затражио је данас од руководства јавног сервиса и надлежних служби да им се хитно обрате и дају јасне смернице за рад током трајања блокаде.

Уколико нам се у најкраћем року нико не обрати, сматраћемо да се руководство повукло и да није у стању да руководи јавним медијским сервисом, наводи се у саопштењу издатом после данашњег састанка Збора радника.

Збор радника захтева и подношење оставки свих уредника и новинара који нису поштовали медијске законе и Кодекс новинара и дозволили су да се у Дневнику 2 и осталим информативним емисијама изнесу неистине и увреде на рачун њихових колега, студената и других грађана.

Други разлог за оставке, додаје се, је одговорност свим грађанима Србије, због тога што су били изложени неистинитим и цензурисаним информацијама, какве не доликују ниједном јавном сервису.

Захтевамо тренутну промену уређивачке концепције информативног програма РТС и професионално извештавање, у складу са важећим законима и новинарским кодексом, што подразумева извештавање о свим актуелним догађајима у Србији, који су од јавног интереса за све грађане, наводи се у закључцима Збора радника.

Наглашава се да се то односи на све емисије информативног програма и указује да је због тренутног начина извештавања информативног програма већина запослених у РТС и дословно постала талац несавесне и неодговорне мањине.

Подсећа се да је због неизвештавања са студентског протеста 15. марта Архив РТС трајно остао ускраћен за тај материјал и у будућности ће морати да користи документацију других телевизија које су то испратиле.

Последњи захтев Збора грађана је да се одмах прекине пракса слања хонорарно ангажованих новинара и техничара на високо ризичне задатке, попут извештавања са протеста и митинга, јер прекарност њихове позиције апсолутно не дозвољава да се на тај начин злоупотребљавају.