“Пумпај!” – сад одјекује на сваком кораку, али тај се израз већ неко време “кувао” као мото протеста.

Вест да је на Вучићевом аутомобилу отпао точак на путу за Мокрин, можда је подвукла симболику, али заправо уопште нема везе с популаризацијом израза „пумпај“ у контексту актуелних студентских протеста. Наиме, испоставило се да се он много дуже форсира на друштвеној мрежи Реддит.

„Пумпај, пумпај, шта си стао?“; „Дијаспора креће – пумпааај!“; „Само пумпај до краја“; „Заједно смо јачи! Не одустајте! Пумпај!“; „Ја сам један од оних студената који пумпа од самог почетка…“; „Нисам студент, али могу пумпати“; „Нема стајања, тек ће видети како пумпамо“ – примери су употребе овог термина, неретко коришћеног уз призоре с масовних протеста.

Али и на самим протестима – регион је обишао видео „пумпања“ у Новом Саду 1. фебруара.

У међувремену је направљен и хаштаг #пумпај који је тренд превукао и на друге друштвене мреже, а увелико се деле и видео радови на ту тему.

А наводно је све кренуло још пре неколико месеци од једног редитора, који је на почетку протеста сваку своју поруку завршавао са „пумпааајјј“ и то се временом раширило.

„На Реддиту је неки лик на буквално сваки пост о протестима само писао пумпај, онда је то постало мим и сви су почели то да пишу, и на крају је дошло до твитера и улице тако да сад сви пумпају“; „На Реддиту, отприлике кад су кренуле и блокаде факултета и школа. Један анонимни корисник је све заразио и одатле се проширило“; „Почело је на реддит-у, где је један лик на све што има везе са протестима и блокадама писао ПУМПАЈ. На крају су га бановали, а ПУМПАЈ је ушло међ народ“, кажу упућени.

Што се значења тиче, као и за „Ћација“ – у актуелном постоји бескрајно много тумачења, најчешће се односи на атмосферу протеста или председников притисак. Ево неких интерпретација – и само пумпајте.