Анализа је проста, подаци доступни и лако срачуњиви – актуелни шампионат један је од најнерегуларнијих у Србији од осамостаљења! Ево и због чега.
Веровали, или не, чак трећина утакмца у првих 30 кола одиграна је ван стадиона „домаћих“ клубова, пише Спорт клуб.
Прецизније, 32 осто: 77 од 240!
Није све спочитано у чињеници да чак три клуба, ОФК Београд, Текстилац и ИМТ, играју Супер лигу, иако немају адекватне стадионе. Нажалост, таква пракса дозвољена је правилником о лиценцирању и у складу је са позитивним прописима. Одступања у другом правцу потврђују да је селидбом са стадиона на стадион угрожена регуларност суперлигашког такмичења. И то у темељу!
Парадокси су ту, око нас… Више него опасни!
Напредак домаћин Партизану на стадиону у Хумској (!), Војводина угостила ТСЦ у Бачкој Тополи, Чукарички наједном запуцао у Панчево, да би дочекао Црвену звезду на терену са вештачком травом и то уочи пута у Норвешку на исту подлогу, фудбалери Текстилца више ни сами не знају где су домаћини – суштинске су основе опасних суперлигашких парадокса.
Није ту крај, нажалост!
Само четири клуба – Црвена звезда, Партизан, Железничар и ТСЦ – нису мрдала са својих стадиона. Нови Пазар се привремено селио на оближњи Атлетски.
Таква је година, терени су реконструисани за боље сутра српског фудбала, виша сила, вредело се стрпети и не ваља тражити длаку у јајету, можда би могли да буду контрааргументи за „обарање“ приче. Није, ипак, тако!
Текстилац је променио чак три стадиона. Од Бачке Паланке, преко Сенте и Лознице, поново до стадиона „Станко Малетин Вава“, селио се тим из Оџака. Раднички 1923 почео је сезону у Лесковцу (!), наставио у Горњем Милановцу, да би се вратио у свој Крагујевац. ОФК Београд игра у Зајечару у Лозници, по потреби. ИМТ такође. Како ко „окрене“!

Зато и на трибинама бројимо по неколико десетина људи… Али, то је већ друга тема!
Очигледни проблеми и чињеница да се домаћинства мењају у зависности од јачине играча поред терена били су тема на последњем заседању Извршног одбора Фудбалског савеза Србије. Из Спартака су раније затражили и оставке људи из Комисије за стадионе, успут и јавно прозвали председника Љубисава Секулића.
Корени акутног проблема сежу до слабог Фудбалског савеза Србије.
Једноставно, српска кућа фудбала једина је адреса за амортизацију утицаја појединих људи из клубова, кадрих да утичу на слику елитног ранга. Заједница Супер и Прве лиге, у чијој надлежности је такмичење и директор Александар Пивић, одавно су ставили до знања да хоће бољу климу у домаћем фудбалу. И спремни су да пруже максималан допринос у пољу сопствених овлашћења.
Без подршке са Теразија 35, ипак, то није довољно…
Текст: Бранко Спасојевић (Извор: Спорт клуб)