Град Београд набавио је нови сат за будући кружни ток на Тргу републике. За набавку сата, израду, монтажу и пуштање у рад дато је 12 милиона динара са ПДВ-ом (односно 10 милиона без ПДВ-а).
Посао монтаже израде и “пуштање у рад” Београдског сата, добиле су две фирме- Елецтра М&Б д.о.о. и Примус БМЈ д.о.о, пише Нова економија.
Примус БМЈ ће заправо урадити 80 одсто посла. Наиме, ова фирма ће израдити сат, урадити ливење, монтажу и пустити га у рад, док ће преосталих 20 одсто фирма Елецтра М&Б урадити испоруку, монтажу и пуштање у рад сатног система за уградњу сата.
Сат се, како се наводи у документима састоји од четири механизма пречника 80 центиметара, матичног сата и ГПС антене. Сат би требало аутоматски да врши пребацивање са летњег на зимско рачунање времена.
Сам сат ће бити направљен од алуминијума и стакла и биће водоотпоран, док ће носећи стуб бити од челика и имати месингану облогу. Висина носећег стуба биће 854 центиметра, односно 8,5 метара.
Како се наводи у документацији, гарантни рок за кућиште, стуб и постамент стуба је минимум 24 месеца (две године) од дана потписивања Записника о пријему добара.
Подсетимо крајем прошле године градоначелник Београда Александар Шапић најавио је Београдски сат на Тргу републике који би, према његовим речима, “требало да постане нови симбол престонице”. Градоначелник је најавио да ће сат коштати 15 милиона динара.
Примус БМЈ радио споменик Томи Здравковићу и деспоту Стефану
Фирма Примус БМЈ д.о.о. из Београда која ће урадити већину посла, је тренутно у блокади. Блокада је почела 15. јула ове године због износа од 1,7 милиона динара. Ова фирма имала је једног запосленог у 2024. години и пословне приходе од нешто више од 84.000 евра. Директор фирме је тридесетпетогодишњи Слободан Јеремић.
Ова фирма позната је и по томе што је израдила споменик Томи Здравковићу, који се сада налази у Скадарлији, за шест милиона динара без ПДВ-а (7,2 милиона са ПДВ-ом).
За исту цифру, фирма је израдила и споменик Бранку Пешићу у Београду.
Још један познати споменик направљен је уз помоћ ове фирме – деспоту Стефану Лазаревићу за 12,5 милиона динара без ПДВ-а (15 милиона са ПДВ-ом).