Председник Србије Александар Вучић је затражио од опозиције, а председница Народне скупштине Ана Брнабић је пожурила да одмах уради што је до власти, како би се још један предлог саветодавног референдума о председнику овог пута можда и спровео у дело.
Александар Вучић је у уторак од опозиције затражио да предају 67 потписа народних посланика, којима би се придружило још 100 потписа посланика владајуће већине, како би се расписао „саветодавни референдум о председнику Србије.
Ово је трећи пут за мање од пола године да Вучић предлаже/тражи овакво изјашњавање грађана, којим се у стварности не би решило ништа – зато што је саветодавно, односно није обавезујуће, али и зато што се председник може сменити само по јасно прописаној процедури, која никако не предвиђа референдум.
Очигледно је, с друге стране, да овакви предлози долазе сваки пут када је поларизација у друштву дубока, а криза велика.
Пре јучерашњег, Вучић је исти предлог изнео на ТВ Хаппy код Миломира Марића 4. новембра прошле године, само четири дана после пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је живот изгубило 15 особа.
Опозиција је због несреће тражила оставку премијера Милоша Вучевића и градоначелника Новог Сада Милана Ђурића, а Вучићев начин да још једном каже „не дам“ био је да предложи референдум о својој смени.
У међувремену су се десили велики протест у Новом Саду 5. новембра, хапшење студената и активиста, вишедневне блокаде тужилаштва и суда у Новом Саду, извештаји о полицијској бруталности над старијим Новосађанином којем је због добијених батина одстрањен тестис, а све је кулминирало студентском блокадом скоро свих државних факултета у земљи.
У данима који су уследили говорило се о оставкама надлежних министара, истрази, оптужници, студентима и блокадама, али и лојалистима. Све до 14. јануара, а повод је, према председниковим речима, истраживање организације ЦРТА, која наводи да грађани не верују Вучићу.
Наиме, истраживање ове организације спроведено од 20. до 28. децембра 2024. године на узорку од 1.030 испитаника, показало је да би 34 одсто грађана указало поверење председнику на саветодавном референдуму, док би му 52 одсто ускратило поверење.
Оно што је председник прећутао је друго питање ЦРТА, а то је да ли је саветодавни референдум уопште начин за излазак из кризе. Одговор већине (54%) је да није, а 37% одсто је оценило да би саветодавни референдум био корак ка излазу из кризе.
Уместо питања о литијуму, питање о поверењу
Претходна велика криза коју је Вучић на исти начин, макар декларативно, хтео да реши била је она литијумска током прошлог лета. У јеку протеста против ископавања литијума, председник је поручивао да не одустаје од тог пројекта. Противницима литијума је понудио решење у виду референдум о његовом разрешењу.
Претходни повод за нуђење референдума, у јуну 2023. године, били су протести изазвани масовним убиствима у ОШ Владислав Рибникар и селима Мало Орашје и Дубона. Грађани су тада тражили оставку тадашњих директора БИА Александра Вулина и министра унутрашњих послова Братислава Гашића.
Председник није дао ниједног, ни другог, али је зато понудио своје разрешење на референдуму. Гостујући на ТВ Прва рекао је да изјашњавање грађана и мерење на изборима „воли највише“.
О провери поверења председнику на референдуму говорило се и раније тог пролећа, пре него што су се десила масовна убиства. Повод је био Европски предлог за Косово, а правници и политиколози су још тада објашњавали да изгласавање неповерења председнику не постоји, већ се он може сменити само због кршења Устава. Иницијативу покреће две трећине посланика, а за разрешење је потребан и став Уставног суда.
Буде
Вучић је такав какав је,психопата по Мили А или модерни политичар по Милану М,али мене више брине да је такав добио прилику да ведри и облачи.Ја га знам од деведесетих и поверио би(х) му само мешалицу за бетон и то половну.А он у Србији постао фараон.Није до њега него до Србије.