Александар Вучић најавио је да ће крајем јануара почети борба против корупције које ће многе изненадити и у којој нико неће бити поштеђен. Јануар је прошао, у фебруар смо већ загазили, а од најављене борбе ни трага, ни гласа, бар за сада. Оваква Вучићева најава служи за замајавање народа.

Пад надстрешнице у Новом Саду и погибија 15 људи дубоко су уздрмали Српску напредну странку због чињенице да осим тога што нису поштовани прописи приликом изградње ове станице, милионски уговори са извођачима проглашавани су тајним, а цена радова је вишеструко нарасла.

Управо зато, студенти широм Србије блокирали су факултете тражећи одговорност за ову трагедију, уз објављивање комплетне документације која је пратила реконструкцију због сумње на корупцију.

Тако је слоган масовних протеста широм Србије постао „корупција убија“.

Тек два месеца након трагедије, Више јавно тужилаштво у Новом Саду најавило је да је њихово Посебно одељење за сузбијање корупције ,у сарадњи са Управом криминалистичке полиције – Одељењем за борбу против корупције, врши одређене провере и предузима процесне радње у циљу утврђивања постојања основа сумње да је учињено неко кривично дело са коруптивним елементима.

Почиње борба?

У јеку студентских протеста, крајем децембра прошле године, председник Србије Александар Вучић који је све до скоро предводио Српску напредну странку уз коју се везују неке од највећих корупционашких афера, најавио је широку борбу против корупције.

„До 31. марта грађани Србије видеће конкретне потезе и случајева корупције“, рекао је Вучић.

Потом је средином јануара ове године прецизирао да почиње права борба против корупције и то да краја тог месеца.

„Крајем јануара изненадићете се како ће то изгледати. Многи тужиоци који су постали, како видим, много паметни па прете и полицији, и објашњавају како се променило расположење народа. Много су јаки, много су паметни… Па ће се изненадити кад буду видели како изгледа права борба против корупције. Само се плашим да ни једна област неће бити прескочена. А ни једна област и ни једна политичка странка и нико неће бити заобиђен“, рекао је Вучић 18. јануара.

Од тада, све до данас, нису предузети никакви кораци у тој борби, бар их председник није јавно саопштио.

Замајавање народа – на крилима корупције

Тек што су напредњаци преузели власт пре 13 година, Александар Вучић, тада на месту првог потпредседника Владе, најавио је борбу против корупције, означивши је као велики тест.

Тако је већ крајем 2012. године ухапшен власник „Делта холдинга“ Мирослав Мишковић. У међувремену, Апелациони суд у Београду, 2022. године ослободио га је оптужби за утају пореза.

Након тога, “Делта Холдинг” тужио је државу, захтевајући накнаду штете због притварања првог човека ове фирме, Мирослава Мишковића пре више од 10 година. Накнада коју траже износи 1,4 милијарде динара и 390.000 евра. Уколико „Делта“ “добије” државу на суду, то ће бити друга пресуда у корист породице Мишковић, јер је на арбитражи у Вашингтону Србија изгубила.

У годинама владавине Српске напредне странке, Србију су потресле многе корупционашке афере.

Радар је недавно писао да је један функционер СНС за свега шест месеци након ступања на јавну функцију стекао имовину вредну готово милион евра. Други је за кратко време постао велики адвокат и купио пет некретнина на атрактивним локацијама. Трећи је за сваког члана своје породице обезбедио бар једну фирму. Четврти је у пословима са државом вишеструко увећао своје богатство, а поједини су због старих заслуга добили државне виле на Дедињу.

ФОТО: Фонет