Осам особа старости између 47 и 92 године умрло је у дому “Ивановић” у пожару који је избио, како се сумња, због цигарете или упаљача једне од жртава. БИРН сазнаје да је већина корисника боловала од неуролошких и психијатријских болести. У тренутку пожара у дому није било дежурне сестре, већ ју је мењао син власника, неквалификован за такав рад и раније осуђиван управо због пословања са домовима сличне намене, сазнаје БИРН.

У ноћи 20. јануара, пожар је избио у Дому за смештај одраслих и старијих “Ивановић” у насељу Велики Борак у београдској општини Барајево. Осморо људи је погинуло, а седморо их је повређено.

На месту несреће, како БИРН сазнаје, истражитељи су успели да идентификују само две жртве – Наталију Иванковић и Ђурђевку Илић.

За осталих шесторо настрадалих, због оштећености тела у пожару, урађена је ДНК анализа којом су утврђени њихови идентитети: Мила Мишић, Весна Степановић, Зоран Стевановић, Радиша Петронијевић, Милан Димитријевић, Велибор Живановић.

Према сазнањима БИРН-а, у моменту пожара у дому “Ивановић” је боравило више од тридесет корисника, односно више него што је дозвољено по лиценци за рад у том објекту.

Иако би требало да по једна медицинска сестра дежура ноћу, а друга дању, 20. јануара у дому “Ивановић” није било медицинског особља.

Према наводима из истраге, медицинска сестра, која је требало да дежура у тој ноћи, остала је код куће како би спремила крсну славу Свети Јован.

Једина особа која је вршила надзор над корисницима дома био је син власника Милош Ивановић, који је незапослен, без адекватне стручне спреме за тај посао и већ раније осуђиван за неосновано бављење привредном делатношћу, односно за рад у другом дому сличне намене.

Сумња се да је цигарета или упаљач узрок пожара

У оваквим домовима, пушење цигарета је законом забрањено. Међутим, истражитељи са којима је БИРН разговарао кажу да су неки од корисника били пушачи и да су, упркос строгим прописима, имали и просторију намењену за пушење, а према речима истражитеља, неки од корисника су често цигарете користили и у ходнику, па и у спаваћим собама.

ФОТО: Принтскрин

На првом спрату су биле смештене жене, у поткровљу су биле спаваће собе углавном мушкараца. Према сазнањима БИРН-а, већина корисника боловала је од неуролошких и психијатријских болести, те су неки од њих и везивани када би претили да ће побећи или наудити себи и другима.

У једној соби у поткровљу међу корисницима, како се наводи у документацији у коју су новинари БИРН-а имали увид, био је и страствени пушач, а власници дома то нису успевали да реше. На основу исказа очевидаца, мушкарац, који је и жртва пожара, ту ноћ је провео нервозно пушећи на ходнику и у спаваћој соби, те се сумња да је жаром цигарете или пламеном упаљача запалио кревет. Ватра се убрзо проширила.

Ватрогасци су позвани у 03:32 часова. Када су стигли на место пожара, тринаест минута касније, ватра је већ захватила површину од 150 метара квадратних, од укупних 500 квадрата, наведено је у саопштењу МУП-а.

Повређене особе, до доласка ватрогасаца, из пожара је углавном спасавао син власника дома. На доњим спратовима, према речима ватрогасаца са којима смо разговарали, непокретне жене су у облаку дима и гарежи, поливене водом из ватрогасних црева која се сливала из поткровља, чекале спасиоце у креветима и инвалидским колицима.

Истога дана, по гашењу пожара, форензичари су започели увиђај. Дежурна тужитељка Вишег јавног тужилаштва (ВЈТ) у Београду је због сумње да су учинили кривично дело “тешко дело против опште сигурности” наложила полицији хапшења осумњичених. Као одговорна, приведена је Горица Ивановић, директорка Дома за смештај одраслих и старијих “Ивановић”. Ухапшени су и њен супруг, пензионисани полицајац Александар Ивановић, као и њихов син Милош Ивановић, осумњичени да је њима фактички поверено обављање послова управљања, надзора и других послова у наведеном дому.

У први мах, због штрајка адвоката, осумњичени нису имали браниоца, те им је одређен по службеној дужности. Одређен им је и притвор до 30 дана, да не би утицали на сведоке, да не би поновили дело и због узнемирења јавности.

У међувремену, осумњичена породица ангажовала је браниоца Немању Срзентића. У јавности адвокат Срзентић познат је као адвокат народног посланика владајуће странке (СНС) Владимира Ђукановића у поступку против новинара недељника “Радар” Вука Цвијића.

Према сазнањима БИРН-а, и Одељење за борбу против корупције ВЈТ у Београду заједно са полицијом прикупљају податке о том случају.