Производња расада је сигурно једно од важнијих сегмената у гајењу повртарских култура, јер само ако се произведе здрав и јак расад може се очекивати одговарајући принос и квалитет. Грешке у производњи расада тешко се или готово никако не могу надокнадити касније, у току вегетације.

Производња расада почиње избором одговарајућег хибрида поврћа, припремом супстрата за сетву, и сетвом. У просторији за производњу расада потребно је обезбедити одговарајуће услове за ницање биљака, као што су оптимална температура и влажност. Број изниклих биљака зависиће од наведених услова и од клијавости самог семена. Након ницања, младе биљчице су често изложене нападу великог броја штетних инсеката и проузроковача болести, и неопходно их је на прави начин заштитити. Претерано заливен расад је једна од честих грешака у производњи расада. Осим што форсира развој плитког кореновог система због којег ће биљка стално патити и лоше експлоатисати воду, често и прекомерно заливање доводи до појаве полегања расада.

 Први симптоми су омекшавање и некроза приземног дела стабла која се брзо шири према врху и корену биљчице, обухватајући нежно стабло. Због онемогућеног протока воде и хранљивих материја долази до полегања, тзв. „топљења« расада. Паразит се великом брзином шири и на суседне здраве биљке и у повољним условима захвата већи део расада, проузрокујући његово пропадање и стварање голих места у леји. Да би се спречила ова појава, у производњи расада треба користити само дезинфиковано семе и дезинфикован супстрат, а биљкама обезбедити умерено заливање, довољно светлости, као и редовно проветравање леја. Уколико се болест ипак појави оболеле биљке треба почупати и уклонити, а гола места и све околне биљке темељно опрскати фунгицидом.

Прво заливање фунгицидима треба обавити одмах после сетве. Раствором се заливају биљке и сâмо земљиште око биљака. На тај начин уништавамо гљивице које могу изазвати полегање и пропадање биљака. Друго заливање треба обавити када биљке имају 10-ак цм висине, или после пикирања, са истим средствима. При овом третману могу се додати и средства за заштиту од инсеката. Треће заливање комбинацијом истих средстава обавља се приликом расађивања како би се корен добро натопио и заштитио. Овако припремљен расад лакше ће се укоренити и боље поднети стрес при изношењу на стално место.

Дешава се да расад нападну пужеви. Они оштећују лисно ткиво грицкајући га и правећи на њему многобројне отворе. Чим се примете оштећења може се применити препарат Пужомор – расипањем гранула око биљака, по ивицама леје, или између редова, али НЕ директно на биљке. Такође је корисно тај простор посипати пепелом од дрвета који пужевима одузима слуз и доводи до њихове дехидратације. Расад који је на овај начин сачуван и припремљен имаће добро развијен корен и стабло и моћи ће да обезбеди висок принос и квалитет.

ФОТО и ВИДЕО: ТВ КТВ