Грејање на пелет бележи велики пораст у Америци и свуда у свету, па тако и у Србији. Просечном домаћинству је потребно 2,67 тона пелета током једне грејне сезоне.
Пелет је енергетско гориво које се добија посебним технолошким поступком млевења, сушења и пресовања разних био материјала, а користи се за грејање. Он представља веома ефикасно гориво за грејање, а као сировина за његову производњу може да послужи дрво из шумског отпада, огревно дрво, пиљевина и остали отпад из прераде дрвета (дрвени пелет), затим слама од соје, пшенице, кукурузовина, љуске од сунцокрета (агро пелет).
Пелет је веома погодан за коришћење јер захтева мало складишног простора. Погодан је и за употребу и из разлога што се користи у котловима који могу бити потпуно аутоматизовани, као и због тога што ствара врло мало пепела. Пелет, као и биомаса уопште, постаје све чешћи вид грејања. Биомаса је дугорочно решење, док осталих горива има у све мањим и ограниченим количинама.
Пелет куглице су врло густе и могу бити произведене с ниским садржајем влаге (испод 10%) који им омогућује да горе на врло високој температури и уз повећану ефикасност. Такође, њихова редовна геометрија и мала величина може им омогућити аутоматско храњење пећи уз мала подешавања. а са друге стране је високо еколошки енергент јер испушта најмање ЦО2 емисија у ваздух и тако чува здравље људи и доприноси у борби против глобалног загрејавања. Коришћење једне тоне пелета, за исту количину топлоте за грејање, замењује: 500 литара лож – уља, или 450 кг пропана – бутана, или 600 кубних метара природног гаса, или 4.800 киловат – часова електричне енергије и значајно смањује емисију штетних гасова попут угљен диоксида, сумпор диоксида и живе, а по сагоревању оставља тек 0,5 – 1% пепела.
Просечном домаћинству је потребно 2,67 тона пелета (цена дрвених пелета се креће од 130 – 180 € / тона у зависности од квалитета).
ФОТО и ВИДЕО: ТВ КТВ