Тренутно око 700 милиона људи на свету има преко 60 година, а процењује се да ће до 2050. године тај број износити две милијарде – што ће представљати преко 20 процената светске популације. Када је у питању Србија очекује се да ће до 2041. Године у Србији свака четврта особа бити старија од 65 година.

Међународни дан старијих особа се у свету и код нас обележава 1. октобра, у складу са Резолуцијом 45/106 коју је прогласила Генерална скупштина Уједињених нација (УН) 14.децембра 1990. године, са циљем да се нагласи важност прилагођавања животног окружења потребама и способностима припадника трећег доба. Старење становништва је главни глобални тренд који преобликује друштва широм света.

Тренутно око 700 милиона људи на свету има преко 60 година, а процењује се да ће до 2050. године тај број износити две милијарде – што ће представљати преко 20 процената светске популације. Очекивани животни век при рођењу прелази 75 година у половини земаља света, што је 25 година дуже него 1950. године. Предвиђа се да ће број старијих особа до 2030. године надмашити младе особе на глобалном нивоу, што се најбрже дешава у земљама у развоју.

Како становништво стари, потражња за свеобухватном здравственом заштитом, дугорочном негом и услугама социјалне подршке значајно је порасла, посебно за старије особе са стањем као што је деменција. У знак препознавања ових изазова и прилика, 34. обележавање Међународног дана старијих особа Уједињених нација ће бити усмерено на тему: „Старење с достојанством: важност јачања система неге и подршке за старије особе широм света”.

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић је у писаној изјави навела да су последице дискриминације на основу старосног доба „озбиљне и далекосежне“.

„Старији су најчешће дискриминисани приликом пружања услуга здравствене и социјалне заштите, коришћења јавних површина и превоза, неретко недовољно информисани и дигитално искључени. Велики број старијих живе сами, у сиромаштву или ризику да постану сиромашни, изложени су различитим врстама насиља, занемаривању, самозанемаривању, непоштовању и маргинализацији“, додала је повереница. По њеним речима, неопходна је реформа осигурања дуготрајне неге и пружање подршке формалним и неформалним неговатељима. Она је најавила да ће током 2025. године бити основана три међугенерацијска центра у три локалне самоуправе. „Сматрамо да је изузетно важно да се старији грађани што више укључују у различите аспекте друштвеног живота, као и да се подстичу толеранција и међугенерацијска солидарност и разумевање као темељни принципи живљења“, казала је Јанковић.

Текст и видео: ТВ КТВ