Окупирани Пионирски парк у Београду и простор на улици испред Скупштине Србије, судећи по броју напада на новинаре и спречавању да раде свој посао, као да је постао „забрањени град“.

Екипа КТВ и Немања Шаровић, спречавани су да снимају и разговарају са онима који бораве у том простору. Поред увреда, поливања кафом, отиман му је микрофон. Иако присутна, полиција није заштитила екипу. Управо обрнуто, тражили су да напусте парк. Када је екипа КТВ то одбила, са намером да наставе да снимају репортажу, полицајци су физички интервенисали, силом одводећи Шаровића у ауто и потом у полицијску станицу, одакле је пребачен у Ургентни центар јер му је позлило.

Уместо да га заштити, полиција ће, како је најављено, против екипе КТВ поднети пријаву за кршење јавног реда и мира, то јест непристојно, дрско и безобразно понашање.

Неколико дана касније, Шаровић је приведен у полицијску станицу због снимања репортаже о нерегистрованим тракторима који су постављени око парка, са питањем присутним поилицајцима у Пионирском парку шта ће тим поводом урадити. Уместо одговора, поднета је пријава за ометање службених лица.

Трећи пут, када је покушао да сними репортажу, истргнут му је насилно телефон, а полиција поново није реаговала.

Миодраг Совиљ, новинар Н1, са камерманом је покушао да сними репортажу, када му је непознати мушкарац у парку рекао да му није дозвољено да то ради. Када је упитао присутне полицајце да ли је то тачно, они су му одговорили да нису упознати са тим и да је парк јавни простор. Међутим, када је покушао да настави снимање, исти непознати мушкарац га је у томе спречио.

Новинарка Инсајдер ТВ 15. марта је спречена да сними шта се догађа у парку. Исто се десило још једној новинарки Н1.

Екипи Нова С ТВ је забрањен улазак у парк, уз увредљиве поруке и претње.

Новинарка Истиномера је нападнута када је снимала шаторе постављене на улици испред парка и када је желела о томе да направи прилог.

Ирена Стевић је са екипом Инсајдера заустављена и три непозната мушкарца, која су игледала вро насилно, су је спречила да сними репортажу у парку. Полиција је немо посматрала овај догађај, штитећи насилнике у тој намери.

Уредница Коссева је спречена да снима од стране непознатог младића који је изашао из шатора и спречио је у томе, у присуству полиције.

Новинар Инсајдер ТВ је нападнут од насилника из тог забрањеног града.

Председник Управног одбора АНЕМ-а Веран Матић изјавио је за Данас да управо због насиља према новинарима од оних који се налазе у Парку, и није било много покушаја да се новинарски извештава са овог јавног простора, јер би сигурно било још више случајева напада на новинаре.

„Овај својеврсни камп, направљен је из посебних разлога, а не оних који се често наводе да је то место протеста студената који хоће да уче. Свакако, једна сврха је и да застраши, запрети студентима и грађанима који протестују већ шест месеци и да се спречи неки евентуални протест испред зграде скупштине или Председништва. О томе најбоље говори и то што полиција чува насилнике, а прогања оне који обављају новинарски посао са жељом да се информише о ономе што се догађа у парку, на дечјем игралишту и поред културних споменика којима више грађани, туристи, а и новинари, наравно ни деца, не могу да приђу“, истакао је Матић за Данас.

Према његовим речима, веома је важно да се спречи могућност да цела Србија једног дана буде као овај забрањени простор у центру престонице.

„Овим нападима и забранама приступа новинарима, нормализује се насиље над новинарима и уз токсичне изјаве водећих политичара, дискредитације, увреде новинара и медија, ствара се запаљива смеша која ће само повећавати број напада на новинаре и ограничавање њиховог рада. Удружења новинара и асоцијације медија морају јединствено захтевати од надлежних институција, а у првом реду полиције и тужилаштва, да омогуће новинарима несметани рад и на овом простору“, оценио је председник УО АНЕМ у изјави за Данас.

Текст је пренет са портала Безбедниновинари