Већина Срба са Косова у недељу ће изаћи на биралишта, резултати су најновије анкете КоССев на друштвеним мрежама. Од укупно 2118 анкетираних, њих 63,6% ће гласати, показују подаци једнодневног упитника, који смо пласирали преко Инстаграма, Фејсбука и Твитера.

Када смо средином децембра питали грађане хоће ли гласати, надполовична већина је потврдила да хоће. Свега пар процената мање било је оних који су тада казали да неће учествовати. Следили су у то време неодлучни, док је најмање било оних који су потврдили да ће гласати уколико им буде речено да то учине.

Од око 700 одговора у децембарској анкети, између 40 и 42% испитаника потврдило је да ће гласати, да би сада уследио скок за читавих 20 одсто. Одговори у овој анкети потврдили су тренд из претходне анкете, али са знатно промењеним процентима у корист оних који у недељу излазе на биралишта.

Сада је и пристигао знатно већи број одговора, али овог пута смо имали и могућност више – да и на зиду Фејсбука поставимо питање.

Преко 1000 испитаника (тачније 1094) одговарало је на четири понуђена одговора на нашем ФБ зиду. Укупно 778 њих је одговорило да хоће, то јест 72%; 217 је оних који неће или 19%; неодлучних је 71, то јест 7%, а на последњем месту су они који хоће, јер им је тако речено – 28, односно 2%. Дакле, од 1094 испитаника, 806, или 74%, изаћи ће у недељу на биралишта.

У анкети на Инстаграм сторију, 446 је анкетираних. Већина од 53%, односно 231 испитаник ће гласати, да неће – 23%, то јест, 101. глас; 18%, то јест, 82 нису одлучили, док на четвртом, 7% – 32 хоће јер им је тако речено. Укупно 263 ће гласати што чини 60%.

У анкети која је преко Инстаграм сторија подељена и на Фејсбуку, 255 испитаника је дало одговор: Њих 168 (66%) гласаће, 53 (21%) неће. Њих 27, то јест 10% није одлучило а свега 7, то јест, 3% хоће јер им је тако речено. Другим речима, 175 испитаника, што чини 69% анкетираних, изаћи ће у недељу да гласа.

У анкети Фејсбук сторија, од 237 одговора, њих 161 гласаће, а 76-оро неће. Иначе, у овој анкети није било могуће поставити као опције још два додатна одговора, услед техничких немогућности анкете које се изворно постављају на сторију ове мреже.

На Твитеру је одговорио и најмањи број испитаника – њих 86. Уједно, ово је и једина анкета у којој су резултати унеколико другачији. Највећи проценат, њих 37% неће на биралишта у недељу, док 30% хоће. Укупно 22% није још увек одлучио, а 10% хоће јер им је тако речено. То значи да је и у овој анкети највећи број одлучио да гласа, када се саберу први и последњи одговор – а то је 47%.

Иако овог пута нисмо понудили могућност за квалитетне одговоре, они су пристигли и сада. Било је коментара о томе да има оних који би гласали али немају косовска документа, као и коментара да је потребно да гласају они који живе на Косову, а не: „Да ми долазимо аутобусима и да вам одређујемо судбину“. Такође је било и позива на бојкот, односно објашњења да је гласање, чин „издајица“.

Косовски парламентарни избори одржавају се недељу 9. фебруар. Од 28 политичких субјеката, шест је из српских средина – Српска листа, Српски народни покрет, Српска демократија, Партија косовских Срба, За слободу, правду и опстанак и једна грађанска иницијатива – Народна Правда.

За разлику од сада очигледно великог интересова странака за предстојећи изборни процес, политички представници Срба са Севера Косова су након напуштања косовских институција новембра 2022. године, бојкотовали локалне изборе који су потом одржани.

У међувремену је уследио и бојкот референдума за смену актуелних градоначелника из албанске заједнице, те, осим политичких представника Срба, ни обични грађани нису излазили на биралишта.

Све је пратио и низ догађања који су изменили ситуацију на Северу. Срби је описују као тешку, косовска власт као никад бољу.

Текст: Коссев.инфо