Више јавно тужилаштво у Новом Саду наставило је са објављивањем документације коју је прикупило у поступку истраге о паду надстрешнице 1. новембра. У „мору“ папирологије којом располаже тужилац нашли су се и споразум и уговор између кинеске компаније Цхина Цивил Енгинееринг Цонструцтион Цорпоратион и привредног друштва Стартинг.

Документа откривају колико је новца домаћа компанија као подизвођача добила за посао реконструкције станичне зграде у Новом Саду. И за шта је била задужена.

Како се може видети из докумената, две стране су потписале споразум у новембру 2011. док на подизвођачком уговору стоји јул 2022.

Према Споразуму, договорено је да Стартинг добије 1,9 милиона евра за радове, а према уговору чак 2,5 пута више односно 5,1 милион.

ФОТО: YоуТубе

Шта стоји у споразуму

На почетку самог споразума, наводи се да кинеска компанија жели да ангажује Стартинг да изведе радове на пројекту реновирања станице у Новом Саду на бази подизвођачког уговора. Као и да су ушли у подизвођачки уговор у Београду 10. новембра 2021. након „пријатељских консултација“ (фриендлy цонсултатион).

У делу којим се прецизирају дефиниције термина који се користе у документу, за подизвођачке радове се наводи „реновирање станице у Новом Саду и пратећи радови“.

У делу Општих одредби дефинисано је да је Стартинг спреман да испуни све одговорности и обавезе везане за подизвођачки уговор, а који су дефинисани у уговору између Владе Србије и кинеског конзорцијума. С друге стране, Кинези се обавезују да повере Стартингу извођење радова и да исплате надокнаду по њиховом завршетку.

Обавезе Кинеза

Кинеска компанија се обавезала да Стартингу омогући приступ градилишту док ће српска компанија бити одговорна за заштиту и чување опреме и материјала, заједно са изведеним радовима. Кинези ће бити одговорни за интерну и екстерну комуникацију током извођења радова.

С времена на време“, Кинези ће надзирати и проверавати напредак Стартинга, квалитет и безбедносну ситуацију. И имају право да траже отклањање недостатака у радовима који не испуњавају стандарде. Могу захтевати и замену материјала и опреме, као и некомпетентног особља, чак и представника Стартинга.

ФОТО: Фонет

Кинеска компанија ће организовати комуникацију са Владом Србије и Инфраструктуром железнице Србије око дизајна, технологије и изградње. Такође ће договорити учешће представника Стартинга на састанцима са Владом и Инфраструктуром око извођења радова. Договорено је и да свака од страна сноси трошкове уколико дође до застоја у радовима, ако је она за то одговорна. С друге стране, ако је Влада одговорна за застој, обе стране су одговорне за себе.

Обавезе Стартинга

„Страна Б (Стартинг) је у потпуности одговорна за квалитет пројекта, опреме и материјала, безбедност изградње и завршетак пројекта на време“, стоји у одредбама које се тичу обавеза Стартинга. Кинезима је остављено право да откажу уговор ако српска компанија не може да испуни рокове из уговора. И може да изабере другу компанију. Ако је потребно отклањање недостатака, трошак ће пасти на Стартинг.

Обавеза Стартинга је да обезбеди раднике и опрему према захтевима изградње. Кинези имају право да им траже повећање броја радника и опреме ако не испуњавају захтеве.

Питање одговорности

У споразуму се наводи да ће Стартинг преузети све одговорности и обавезе које кинеска страна има према уговору с Владом Србије, а које се односе на планиране подизвођачке радове. Као и све одговорности и обавезе Кинеза према законима и другим прописима, и „сносиће све релевантне ризике и одговорности“.

Српска страна одговорна је и за све материјале и радове предвиђене уговором, као и одржавање у гарантном периоду и за то сносити трошкове.

„Ако понашање Стране Б (Стартинг) или немар доведу до тога да Страна А (Кинези) прекрши комерцијални уговор, или ако Страна Б прекрши подизвођачки уговор, Страна Б ће надокнадити Страни А све губитке који настану“, наводи се у уговору.

Стартинг мора на месечном нивоу да доставља план напретка радова и друге документе које затражи кинеска компанија.

ФОТО: YоуТубе

Стратинг је такође одговоран да се придржава српских закона, између осталог у погледу безбедности, заштите животне средине и др. Мора и да наручиоцу посла омогући приступ ради надзора и инспекције радова.

Радници и радови

Стартинг се обавезао да обезбеди квалификоване раднике ради исправног и правовременог извођења радова. Одговоран је да их одабере, обучи, превезе и обезбеди им смештај и исхрану. Требало би и да спречи њихово незаконито или друго недолично понашање.

Дужни су и да осигурају безбедност изградње, безбедност суседних објеката, опреме, инсталација, радника, животне околине и имовине.

Порез и грађевински дневник

У овом делу наводи се и да у уговорну цену није урачунат ПДВ док је Стартинг задужен да плати порез и доприносе за раднике.

Стартинг такође не сме да повери део радова из уговора трећој страни без писаног пристанка кинеске компаније.

Стартинг је „обавезан да помогне Страни А у попуњавању грађевинског дневника и грађевинске књиге током радова, записника о скривеним радовима и да чува фотографије о радовима“.

Стартинг ће морати и да прихвати захтев кинеске компаније за нове и додатне радове ако се појаве, а накнада ће бити додатно преговарана.

Рокови и пенали

Стартинг се у споразуму обавезао да радове заврши до 30. априла 2022. У документу је дата и подела послова.

Ресторан и тоалет, као и декорацију фасаде платформе (перона) и зид платформе, требало је завршити до 26. јануара 2022. Рок за реновирање собе за комуникацију био је 27. децембар 2021. Темеље перонске надстрешнице, као и систем за грејање и вентилацију станице требало је урадити до 7. децембра 2021. Објекти на платформи – 15. фебруар 2021, а остали радови до 30. априла.

Стартинг је био обавезан да почне с радовима седам дана од добијања званичног обавештења о почетку радова од Кинеза.

Евентуално продужење периода градње требало би да одобри наручилац посла (Влада и Инфраструктура), а Стартинг би морао да обавести кинеску страну ако уочи да ће померање рокова бити неопходно (као и да предложи како да се реорганизује динамика радова).

ФОТО: YоуТубе

За сваки дан кашњења Кинези су могли да наплате 0,025% вредности подизвођачког уговора, а највише до 5% вредности.

Стартинг је био одговоран за отклањање недостатака у изведеним радовима до годину дана након пријема радова. О свом трошку. Кинези су могли да задрже 5% вредности уговора као гаранцију доброг извођења радова, а до краја гарантног рока.

Вредност посла

Фајл у којем се налази овај документ назван је Споразум, а исто стоји и у његовом наслову (Агреемент). У Одељку 7 документа, наводи се да је „процењени износ уговора 1,9 милиона евра“. Тачније 1.922.051,6 евра.

Наводи се да је ово уговор по јединичној цени. Оно што карактерише овакве уговоре јесте да су транспарентни јер је цена сваке ставке унапред дефинисана. С друге стране је и флексибилан јер се укупан износ прилагођава стварним количинама изведених радова, а користи се тамо где тачне количине радова нису унапред познате. Зато захтева да наручилац пажљиво прати шта је заиста урађено.

Пре сваког 15. у месецу Стартинг је требало да Кинезима достави листу изведених радова на потврђивање, а потом и привремене и окончане ситуације. Током две недеље кинеска компаније би проверавала тачност података.

Ако су подаци у реду, Стартинг би издао фактуру, а Кинези су имали рок од 45 дана да је плате.

За решавање спорова, које није могуће отклонити на пријатељски начин, одредили су арбитражу Привредне коморе Србије. А на подизвођачки уговор се примењују српски закони.

Како се може видети, а вероватно је и очекивано, две стране су се обавезале да уговор буде поверљив и да се не сме откривати трећим странама.

Споразум су потписали Чен Жонженг испред кинеске компаније и Никола Тривић испред Стартинга.

Шта каже Подизвођачки уговор

У документу који је објавило тужилаштво, а које је насловљено као Подизвођачки уговор међутим стоји много већа бројка.

Већи део овог документа је истоветан споразуму из новембра 2021. с тим што се наводи да је уговор закључен 20. јула 2022.

ФОТО: YоуТубе

У уговору се Стартинг обавезао на завршетак радова до 1. априла 2023. и то ако добије техничку документацију до 1. августа 2022.

Стартинг се обавезао да до „31. децембра 2022. изведе све подизвођачке радове који се тичу фасаде и крова станичне зграде, као и техничких просторија у крилу А“, ако добију техничку документацију до августа.

Међутим, у уговору се наводи 2,5 већа вредност одновно више од пет милиона евра. Тачније, 5.116.401,15 евра.

Уместо Привредне коморе, сада се наводи да је за решавање спорова надлежан Привредни суд у Београду.

Потписници уговора су исте особе. А како се може видети на документу, на оба печата компанија наводи се да је уговор заведен 20. јула 2022.

Одговорни извођач радова

Иначе, у документацији везаној за Стартинг објављен је и документ односно решење којим за одговорног руководиоца радова именују инжењера Предрага Лукића. Он има лиценцу 410 за одговорног извођача радова грађевинских конструкција и грађевинско-занатских радова на објектима, високоградње, нискоградње и хидроградње.

Међу 10 одговорности наведених у решењу наводе се и извођење радова у складу с документацијом, извршавање обавеза према Закону о планирању и изградњи и подношење извештаја о радовима. Приложена је и његова лиценца као и потврда да је на дан издавања лиценце био члан Инжењерске коморе Србије и да му није изречена мера пред Судом части те организације.

Стартингови подизвођачи

У објављеној документацији види се и једна окончана ситуација предузећа Боб доо из Новог Сада. Како се наводи у вештачењу ФТН-а реч је о једном од подизвођача Стартинга.

У овом документу који помиње Железничку станицу Нови Сад стоји да је уговорен износ за радове у еврима 1,47 милиона, а да је укупна вредност изведених радова 1,44 милиона. Међутим, не прецизира се о којим је тачно радовима реч. У вештачењу професора ФТН-а наводи се између осталог да је Боб био подуговорен од Стартинга за алуминарију и браварске радове. „Самим тим подуговорени су и радови светларника изнад надстрешнице“, стоји у вештачењу.

НОВИ САД ФОТО: Друштвене мреже

У документу Вишег јавног тужилаштва о спецификацији радова на алуминарији и браварским радовима понавља се цифра од 1,44 милиона евра (без ПДВ-а).

У наставку документа је и једна електронска фактура за окончану ситуацију радова на алуминарији и браварским радовима на Железничкој станици Нови Сад. У њој се наводи износ од 3,14 милиона динара (26.900 евра).

У документацији се нашао и уговор Стартинга с другим подизвођачем – фирмом Деко тим. Како се може видети, предмет уговора је „извођење каменорезачких и фасадерских радова. Уговорена вредност радова је 90.442 евра. Уговорени рок за завршетак радова био је 31.12.2022.

Текст: Форбес Србија