Како би се домогли места у Влади Србије, чак и премијерске фотеље, за неке људе било је довољно да ударе на студенте у блокади или подрже оне “који желе да уче” у Ћациленду. То доказују примери новоизабраног премијера Ђура Мацута, министра просвете Дејана Вука Станковића, министра информисања Бориса Братине и професора Борка Петровића.

Од почетка протеста и блокада, студенти су се налазили на удару „жестоке режимске паљбе“ коју су предводили највиши функционери СНС и медији блиски Александру Вучићу.

Како је време одмицало, постало је јасно да се тој кампањи придружују и људи мање познати јавности из различитих области. Свима им је заједничко да су се након вређања студената или подршке „онима који желе да уче“ домогли високих позиција.

Ђуро Мацут

Усред политичке кризе и студентске побуне десила се једна важна ствар – пала је Влада Србије. Дуго се спекулисало ко ће заменити Милоша Вучевића, а онда је на његово место дошао доктор ендокринологије Ђуро Мацут.

Препознали смо га у Ћациленду, међу професорима који подржавају тзв. „студенте који желе да уче“. Говорио је и на контрамитингу председника Србије Александра Вучића у Јагодини.

Међутим, информација која је много више занитригирала јавност јесте његова куповина виле вредне више од милион евра и то само дан пре него што ће постати премијер. Како је објавио КРИК, Мацут је вилу купио на Звездари од Томислава Богетића, некадшњег директора јавног предузећа „Београд пут“. Осим ове некретнине, Мацут је одраније власник још четири стана у Београду.

Дејан Вук Станковић

Блокадама факултета се често противио и у јавном говору. Пре мало више од месец дана је, например написао да је „методологија политичке борбе побуњених студената и професора наликује на лечење од алкохолизма свакодневним опијањем“. Причао је и о томе како опозиционе странке „злоупотребљавају студенте“.

У првој изјави након што је предложен за министра просвете у Влади Србије рекао је да је „читава ствар око захтева и студентских блокада отишла у правцу политичких захтева који немају много везе са побољшањем положаја студената и универзитета у процесу студирања и наставе“.

Борис Братина

Још једно име које је изненадило многе, а нашло се у Влади Србије је Борис Братиина, који је изабран за новог министра информисања и телекомуникација. Осим што је својевремено палио заставу Европске уније и Параду поноса називао „процесијом болесника“, Братина се, очекивано, обрушио и на студенте и наставнике у блокади.

У децембру 2024, на почетку великих студентских протеста, изјавио је да је „све ово што се догађа са универзитетима у Србији чиста злоупотреба и да на њу треба законски реаговати“.

Борко Петровић

Осим Дејана Вука Станковића, у Министарство просвете, додуше као секретар ушао је и Борко Петровић, профосор параћинске гимназије.

Иначе, професор Борко Петровић широј јавности је постао познат када је својим ученицима у Гимназији у Параћину, током фебруара, покушао да објасни последице штрајка и избегавања наставе. Он је том приликом изјавио да блокаде нису кренуле због пада надстрешнице, већ их хушкају професори којима смета Закон о високом образовању, а да студенте занима само “пиће, секс, дрога и кинта”.

Текст: Нова.рс