У Јужној Африци одиграва се драма јер је, према незваничним проценама, у једном руднику заробљено готово 4.000 илегалних рудара, којима су прекинуте линије снабдевања храном и водом. Влада је прекинула ланац снабдевања, како би илегалце “измамила” из рудника и похапсила.

Влада је и званично саопштила да неће бити помоћи за ове рударе, који се налазе у затвореном руднику у северозападној провинцији, јер то није у складу са званичном политиком против илегалног рударења.

Верује се да рудари у руднику у Стилфонтејну пате од недостатка хране, воде и других основних потрепштина након што је полиција затворила улазе који се користе за транспорт залиха у унутрашњост рудника.

Министарка у Председништву Кумбудзо Нтшавхени рекла је новинарима у среду да влада неће слати помоћ илегалним рударима – познатим на локалном нивоу као “зама замас” – јер су умешани у кривично дело.

“Нећемо послати помоћ криминалцима. Има димом да их истерамо напоље. Изаћи ће напоље. Помоћи криминалцима нема, они ће бити гоњени. Нисмо ми ти који смо их послали унутра”, рекла је Нтшавхени.

Она је рекла да ће рудари бити гоњени.

“Нису они сишли доле да би држави било добро, па им нећемо ни помоћи”, рекла је министарка.

Нтшавхени је запретила и онима који желе да помогну рударима.

“Они који хоће да им помогну, морају да сиђу доле да им однесу храну, али чим изађу, похапсићемо их”, рекла је министарка.

Рудари се налазе у окну у Стилфонтејну, рударском граду који се налази око 155 километара југозападно од Јоханесбурга. Током протеклих неколико недеља више од 1.000 рудара је изашло на површину и полиција их је одмах ухапсила у оквиру своје операције “Вала Умгоди” — или “Затвори рупу”.

Илегално рударење у Јужној Африци

Јужна Африка је некада била највећи светски произвођач злата, али је у паду у последњих неколико деценија. Одређен број налазишта сада је напуштен и пропао. Хиљаде илегалних рудара пробијају у ове затворене руднике како би пронашли још злате и друге минерале, чиме ризикују своје живот због стања у којима су ти рудници.

Прошле године у јуну најмање 31 особа је умрла у затвореном руднику у провинцији Фри Стејт након експлозије метана.

Многи илегални рудари долазе из суседних земаља – Мозамбика, Зимбабвеа и Лесота.

Не само што крше закон тиме што илегално копају руду, већ често чине и друге злочине – укључујући убиства, пљачке и силовања.

Постоје и ратови на терену који укључују тешко наоружане “зама замасе” који се боре против ривалских група и често се боре против локалних власти.

ФОТО: YоуТубе