Студенти у блокади данас крећу у “поход” бициклима на Стразбур, где им је главна дестинација Савет Европе, који желе да упознају са захтевима свог више месечног протеста и чињеницом да институције Србије не реагују на њих. Пут би требало да траје око 12 дана, а рута је дуга 1.300 километара. Након што су препешачили Србију, на реду су европски градови. Планирају да прођу кроз Будимпешту, Беч, Линц, Салцбург, Минхен, Аугсбург, Улм и Штутгарт.

Вишедневна пешачења и вожња бициклима кроз градове у Србији, како би „пробудили“ сва села у земљи, обележила су претходне месеце студената у блокади. Свуда где би пролазили дочекивали су их као „хероје“ и, кажу, „ослободиоце“.

Међутим, нова акција студента у блокади је велики изазов. Данас крећу на захтевно бициклистичко путовање, дуго 1.300 километара. Међу 80 бициклиста налазе се представници четири универзитета у Србији: новосадског, београдског, нишког и крагујевачког.

Студенти ће указати на подршку наших људи ван граница Републике Србије, као и успостављање међународних међустудентских односа у универзитетским градовима кроз које ће проћи.

Рута туре до Стразбура

Бициклисти данас полазе у осам часова из Новог Сада, старт је са Универзитетског кампуса у том граду. Након две паузе и 110 километара нешто пре пола три требало би да стигну у Суботицу, где је предвиђено да преноће. Другог дана настављају ка Мађарској где им је после 137 километара одредница Дунаúјвáрос, да би се трећег дана упутили на пут од 91 километра ка Будимпешти. Четврти дан из главног града Мађарске прелазе 134 километра до Ђера, града на граници са Словачком.

У понедељак студенти бициклисти планирају да пређу 144 километара да би стигли до Беча. На том путу око 13.30 планирано је да прођу кроз Братиславу, где ће направити паузу од сат времена. У Беч је планирано да стигну у 18 часова, где ће их дочекати бројна заједница досељеника из Србије.

Шестог дана из Беча у 11 часова крећу ка Еммерсдорф ан дер Донау, где је, после 88 пређених километара, планирано да ноће. Седмог дана на реду је рута од 100 киломатара до Линца. Осмог дана, односно следећег четвртка, у плану је пут Линц – Салзбург, дуг 128 километара. Следећег петка студенти бициклисти би требало да пређу 131 километар од Салзбурга до Минхена. Десетог дана по плану је пут између Минхена и Улма, дуг 144 километра. Једанаестог дана је рута нешто краћа, 96 километара од Улма до Шутгарта. Претпоследњег дана бициклисти треба да пређу 75 километара од Штутгарта до Карлсруеа, да би им последњег дана пута остао још 81 километар до Страсбура.

Циљеви акције

„Овом бициклистичком вожњом до Стразбура желимо показати истрајност и посвећеност студената у борби за правду. Током пута, пролазићемо кроз различите градове и општине, преносећи јасну поруку да студенти не одустају и да ће доследно наставити борбу за праведније друштво. Наш циљ је да се наш глас чује широм света, да покажемо јединство у залагању за наша права и да поручимо да ни удаљеност ни препреке неће стати на пут остваривању наших захтева“, објаснили су студенти зашто су се одлучили на овакав подухват.

Адресе до којих желе да стигну су: Парламентарна скупштина Савета Европе, Комесар за људска права, Директорат за демократију и људско достојанство, Комитет министара, Европски парламент, Европска комисија, Агенција ЕУ за основна права.

Тамо ће, како су најавили, доставити дописе и извештаје релевантним институцијама о тренутној друштвено-политичкој ситуацији и изостанаку реакције надлежних институција у Србији.

Текст: Нова.рс.