Пад надстрешнице показао је суштину ове власти – она лепо изгледа, али унутра је трула, сматра психолог Жарко Требјешанин. Тако и ова власт, додаје, само шминка, а изнутра је изједа корупција и у суштини, она пропада. Сматра да се из Вучићевих јавних наступа и голим оком види колико му је тешко и колико је свестан да му пада рејтинг.

Требјешанин пореди актуелну ситуацију са казаном у коме све ври, а на њега је наваљен поклопац који може довести до експлозије.

„Ми смо имали много протеста за време владавине Вучића, а он доста добру тактику. По томе се разликовао у односу на 1990. године, када се одмах ишло на потискивање демонстраната. За време владавине Вучића, то је било некако дозирано и углавном игнорисано, чак и када су у питању масовне шетње“, подсећа.

Напад на грађане приликом блокаде Београда на води ФОТО: Фонет

Сада, додаје, власт хоће да одмах све угуши и не дозволи.

„Разумем њихову нервозу, али мислим да је то заиста лоше за све, па и за њих. Много је боље схватити да је овде заиста неопходан неки договор, компромис“, каже Требјешанин, уверен да никада није касно за договор.

Позиви власти на договор не делују искрено, каже, нарочито када позив стиже уз увреде неистомишљеника да су „издајници, плаћеници, лудаци“…

Студенти који у овом трену блокирају своје факултете посебно брину власт, наводи психолог.

„У целини гледано, током претходних протеста, млади нису били толико ангажовани, нарочито када поредимо са 1990-им годинама. Они носе огроман потенцијал за побуну, имају идеале, а углавном нису запослени и нико не може да их избаци са посла. Тако да их ово и те како брине. Мислим да се ово неће задржати на пет или шест факултета, већ да ће да се шири“, казао је он.

Оно што видимо на улици је грађанска побуна, јер легитимитет свакој власти дају грађани, подсећа.

„Ако грађани виде да су институције блокиране, ви немате друго но да се буните и да их деблокирате. Грађани заправо траже деблокаду институција, јер ако оне не раде, шта нам остаје? Да људи деле правду на улици? Тако да то није улица у оном правом смислу, већ наше основно животно право да заштитимо јавно добро и на крају, своје животе“, казао је.

ФОТО: Принтскрин РТС

Људи се мање плаше власти, јер се појавио већи страх

Упитан да ли су људи ове године почели да се мање плаше власти, у страху за свој живот, Требјешанин одговара да је пад надстрешнице показао суштину ове власти.

„Та надстрешница, која можда има фину фасаду и лепо изгледа, она је изнутра труча. Тако и ова власт, она само шминка, а заправо је пропала. Корупција је једно нагризање, пропадање. Када је надстрешница пала, људи су схватили где живе. И то је довело до преокрета. Схватили су да су све кулисе, те приче како граде болнице, путеве, а реновира се Трг Републике, па се после месец дана после поново поправља, јер због корупције није добро урађено. Ту се видело све – и јавашлук, и неодговорност, и нестручност ове власти“, каже он.

Међутим, додаје, власт уместо да се тргне, она покушава да се брани „најглупљим лажима“.

Страх је мањи код студената, адвоката, просветара, јер се појавио страх који је много већи, истиче психолог.

„Људи су схватили да, уколико се плашимо и не супротстављамо власти која ради овакве ствари, да ће то бити погибељно за нас. Ова власт је погибељна. Подсетио бих да лекари истичу колико људи умире од карцинома у Србији. Највећа је стопа умирања, а због чега? Није да овде има више обољења него у Европи, већ тамо имате рану превенцију и боље лечење, које овде недостаје“, рекао је он.

Протест студената у Новом Саду ФОТО: Принтскрин

Говорећи о истраживању Срђана Богосављевића, према коме је све у реду, Вучић има огромно поверење и потпуна је лојалност СНС-у, Требјешанин каже да је запрепашћен да ико може тако нешто да износи.

Истиче да треба размислите о каквом је истраживању реч.

„Ми уопште не знамо ко је наручио то истраживање, што је јако битно. Не знамо на ком узорку је рађено, како је изгледао инструмент којим је то утврђено и, најважније, када је ово истраживање рађено. Ово истраживање је потпуно ирелевантно, јер не садржи ништа од оног што једно научно истраживање мора да садржи, како бисте могли да проверите те закључке.

ФОТО: Фонет/Уједињени за победу Београда