Могло бисе рећи да је обавештајна служба ЕУ урадила добар посао. У понедељак увече, Блумберг извештава да ЕУ предлаже увођење санкција неким кинеским компанијама за које верује да помажу Русима да развију дронове који се користе у агресији на Украјину.

Неколико сати касније, новоизабрани амерички председник Доналд Трамп најављује да ће увести тарифе за Мексико, Канаду и Кину првог дана на функцији председника САД. Постоји ли могућност да због ове најаве, као и претходних, попут Урсуле фон дер Лајен, бивше и будуће председнице ЕК, која је изјавила да ће ЕУ куповати још више америчког течног гаса (ЛНГ), а Француска дала одустала од забране приступа компанијама које нису из нашег блока финансијским подстицајима предвиђеним за европску одбрамбену индустрију, Трамп испустити ЕУ из царинског удара?

Евро је ојачао у уторак пошто је ЕУ избегла последњу рунду претњи царинама Доналда Трампа. Одлучујуће питање је да ли је ЕУ засад избегли царине или је можда реч о слању позитивних сигнала савезницима који заузимају оштар став према Кини?

Пролаз преко Мексика

Доналд Трамп је у понедељак увече најавио да ће првог дана свог мандата увести царине од 25 одсто на увоз из Мексика и Канаде, јединих копнених суседа са којима постоји споразум о слободној трговини. Рекао им је да морају да зауставе проток дроге, посебно фентанила, који узрокује велики број смртних случајева у САД, и улазак миграната.

Седињене Државе представљају одредиште за 83 одсто мексичког и 75 одсто канадског извоза. Мексички пезос и канадски долар су одмах ослабили.

– Канада ставља највећи приоритет на безбедност граница и интегритет наше заједничке границе. Наш однос данас је уравнотежен и обострано користан, посебно за америчке раднике – наводи се у саопштењу владе у Отави.

Кина може да рачуна на додатних десет одсто царина на садашње.

– Није сасвим јасно шта би то значило за Кину, пошто је раније обећала да ће окончати кинески трговински статус најповлашћеније нације и увести царине на кинески увоз веће од 60 одсто – пише Ројтерс. На удару се нашао и Мексико јер је Кина, да би избегла трговинске забране које су биле на снази од Трамповог првог мандата, а које је садашњи председник Џо Бајден наставио додавањем нових, део своје производње пласирала код јужноамеричког комшије, који користи као одскочну даску за улазак у САД. Из истих разлога, кинески председник Си Ђинпинг је недавно посетио Мароко, који би могао да постане извозни канал у САД и ЕУ.

ФОТО: Принтскрин YоуТубе