„Србија, Косово, то је решено. Планирано је да се то догоди (рат.прим.ред.) Опет кажем – то је нешто где сам употребио трговину. У много случајева је тако, али је то супер за решавање ратова. То је нешто што је било много важно“, казао је вечерас амерички председник Доналд Трамп, понављајући већ скоро месец дана ову поруку, преноси КоССев.

Амерички председник је ово казао на конференцији за медије у Белој кући коју је одржао са генералним секретаром НАТО-а Маком Рутеом, кога назива својим пријатељем, наводи КоССев.

Трамп је последњих недеља више пута говорио о наводним напорима своје администрације у „спречавању рата између Србије и Косова“.

„Србија и Косово су били на ивици сукоба. Ишли су ка великом рату. Рекао сам им, ако се сукобите – нема више трговине са САД. А они су ми рекли да се можда ипак неће сукобити“, казао је крајем јуна.

Трамп је касније додао:

„Много смо радили. Не знам да ли је неки председник урадио више од мене. Србија, Косово – ишли би ка томе, био би то велики рат. Исто се десило и са Индијом и Пакистаном.“

Косовска председница Османи је, током свог боравка у САД ове недеље потврдила да, према њеним информацијама, Трамп говори наводно о догађајима из последњих неколико недеља, а не из претходних година.

„Он је веома јасан да се не ради о 2023. или 2020, већ о дешавањима која су веома, веома скорашња“, истакла је Османи.

„Срам те било. Манипулишеш речима Доналда Трампа“, поручио је Османи изасланик америчког председника за специјалне мисије, Ричард Гренел одмах после њене изјаве, а након сличне поруке коју јој је упутио и Марко Ђурић, српски министар спољних послова. Алудирао је на то да ништа ново није догодило.

И председник Србије, Александар Вучић, такође је одбацио наводе Османи.

„Ми нисмо ниједног војника подигли, ниједну машину покренули, ништа нам не пада на памет, ми хоћемо да радимо, да градимо“, рекао је Вучић.

Потврдио је да је у недељу разговарао са највишим представницима Стејт департмента који су у посети Србији, када је у Београду боравио Брендан Ханрахан, помоћник државног секретара за европска и евроазијска питања.

Кабинет Османи је преко медија на албанском најавио конференцију за медије чим се она врати у Приштину, но она је без те конференције одмах отпутовала у Литванију.