Новоизабрани председник САД Доналд Трамп објавио је да је изабрао дугогодишњег саветника за спољну политику Ричарда Гренела за изасланика за специјалне мисије, за Северну Кореју, Венецуелу и још неке земље.
Гренел је био амбасадор у Немачкој за време Трампове прве администрације, специјални изасланик за преговоре Србија – Косово и вршилац дужности директора Националне обавештајне службе.
Трамп је разматрао да га именује за новог државног секретара али се определио да на то место постави сенатора Флориде Марка Рубија.
„Рик (Ричард Гренел) ће радити на неким од најврелијих тачака на свету, укључујући Венецуелу и Северну Кореју“, написао је Трамп синоћ у објави на својој платформи Трут Соушал (Трутх Социал).
Током Трамповог првог председништва, за Гренела је навођено да понекад користи спорни приступ дипломатији, који је иритирао савезнике и утицајне спољнополитичке кругове у Вашингтону, али је тај његов стил ценио председник САД који сматра да је отворен разговор са савезницима вредност.
„Током мог првог мандата Рик је биио амерички амбасадор у Немачкој, вршилац дужности директора Националне обавештајне службе и председнички изасланик за преговоре Косово-Србија“, написао је Трамп на својој мрежи.
Додао је да ће Гренел наставити да се „бори за мир кроз снагу“ и да ће увек стављати Америку на прво место.
Гренел је остао близак Трампу када је он напустио дужност председника 2021. године, повремено је био његов кључни спољнополитички саветник.
Био је у просторији са Трампом када се састао са украјинским председником Володимиром Зеленским у септембру. Гренел се залагао за мировни споразум који би сачувао украјинску територију док дозволио „аутономне регионе“ које би остале под контролом Русије.
Такође је саветовао против ширења НАТО на Украјину, говорећи, исто као Трамп, да Алијанса не треба да се шири док садашњи чланови не испуне њене циљеве и не уклопе се у буџет. Чланице НАТО обавезале су се ће издвојити два одсто БДП-а на одбрану, али неколико земаља и даље троше мање од тога.
ФОТО: Фонет/Ана Паунковић – архива