Академик Душан Теодоровић оценио је да се Србија налази у јако лошем стању, како каже, још горем него што се на први поглед чини, и да ју је дотле довео “апсолутистички режим Александра Вучића и Српске напредне странке”, док је актуелне масовне протесте студената и свих грађана окарактерисао као упорне и истрајне, наводећи да од јесени очекује подизање политичке температуре и још јачи притисак на власт.
Гостујући на КТВ телевизији у емисији “Без устручавања”, Теодоровић је казао да су се у овом општенародном бунту студенти и професори, као и просветни радници, свакако најбоље показали, а да ако, условно, треба тражити “кривца”, онда су заказале неке друге друштвене групе и категорије.
“Студенти и професори су дали све од себе. Режим је чинио све да их сломи, и заиста им није лако. Друге категорије, нпр. Војска и Црква тј. црквено вођство су потпуно интегрисани у овај режим, рекао бих и да је врх Цркве онај срамни део система и режима… Затим тужилаштва и судови такође… Вучић је настојао да их све подјарми и поткупи, као што су у историји радиле и друге аутократе. Напросто, треба да знамо да је реч о апсолутисти који мора ама баш све да контролише”, истакао је Теодоровић и додао како сматра да је стратегија режима да се поводом протеста иде на исцрпљивање и умарање људи.

У том контексту, академик је казао да сматра да је та рачуница овог пута погрешна и да грађани неће дозволити да ови протести, попут неких претходних, избледе и угасе се.
“Очекујем повећање температуре и појачање притиска од јесени. Шта бих можда студентима сугерисао? Вероватно не бих толико блокирао саобраћајнице, то је мера која ипак донекле изазива бес код једног дела грађана и можда делимично умањује подршку студентима и народном бунту. Можда би било боље увести сталну, 24-часовну, сменску блокаду Председништва Србије, затим зграде Владе Србије итд., чиме би се отежавао нормалан рад режиму, а не би се јављали бес и нервоза код појединих грађана”, указао је Теодоровић.
Коментаришући спољнополитички аспект питања у контексту протеста, академик је приметио да је Србија на путу ка Европској унији, те да би било примерено да симболи и заставе ЕУ, уз подразумеване српске и заставе одређених факултета, красе актуелне студентско-грађанске демонстрације.

Сматра и да би евентуални притисак из ЕУ и њених институција по питању понашања режима према студентима и у последње време појачане репресије био снажнији, да се, како каже, јаче осетио проевропски наратив и “барем једна застава ЕУ завијорила на протестима”.
“Зашто је то било недозвољено? Мени је то несхватљиво. Протести су почели да бивају усмерени превише удесно. Не искључујем ни да је дошло до уплива неких убачених елемената, нпр. КГБ-а, БИА-е, неких десничарских организација итд. Мислим да је тај наратив потпуно погрешан”, закључио је Теодоровић, уз запажање да Србијом, уз ретки изузетак, већ 35 година влада националистичка реторика и националистичке странке.
Симптом/М. М.