Све више младих у Србији упада у замку коцкања, најмлађи међу њима има 12 година. Психотерапеуткиња др Јелена Манојловић из СОС центра и Маринко Шакан из Удружења приређивача игара на срећу “Леx Алеа” објаснили су за Неwсмаx Балканс све о узроцима, превенцији и законима који регулишу ову област.
Према речима др Манојловић, граница што се тиче година се смањила, и зависнике са зеленашким дуговима и озбиљним породичним проблемима имамо већ од 20 до 25 година.
“Лака доступност, рекламирање, јавне личности које је пропагирају, инфлуенсери – све је то подстакло младе људе да уђу у коцку. Према неким истраживањима, свако треће дете од 13 до 15 година имало је контакт са коцкањем”, изјавила је Манојловић.

Према њеним речима, дете од 12 година о коме се говори није било зависник, већ пример малолетника чији су родитељи одмах одреаговали и потражили стручну помоћ.
“Родитељи су правовремено одреаговали када су приметили да је дечак одиграо тикет. Значи, није било дугова, није било крађе из куће, што указује на то да зависности још увек није било”, објаснила је саговорница Неwсмаx Балканс.
Она је указала на то да је ово редак случај када родитељи тако брзо одреагују.
“Апелујем да се реагује на време, чим родитељи примете. Нажалост, код нас су најчешћи случајеви да се јављају после другог или трећег зеленашког дуга, продаје златног накита или залагања истог”, рекла је Манојловић у емисији “Отвори очи”.
Маринко Шакан из Удружења приређивача игара на срећу објашњава да су малолетници сада, ипак, другачији и “зрелији”, па их та радозналост и претходно знање воде до тога да лако зараде и да се у друштву докажу.
“Углавном су то кладионице где они доказују и знање о спорту. То углавном креће безазлено – уплате тикет од 100 динара, а онда прераста у неку врсту зависности. Слична је зависност код малолетника кад су у питању видео-игрице”, рекао је Шакан.

Он објашњава да, кад је у питању превенција или санкционисање, држава чини много у последње време.
“Имамо апеле, едукације, али исто тако и санкције. Приређивачи много чине што се тиче едукације, јер ни њима није у интересу да трпе критике и затварања због неодговорних малолетника”, изјавио је.
Према речима Шакана, има много проблема када су директне забране у питању.
“Ви као потрошач нисте дужни да дате личну карту благајнику у кладионици, и то је проблем, јер некада заиста не може да се процени да ли неко има 18 година, или 16 и по, или 17. Док млађи малолетници, код којих је приметно да су деца, стану испред кладионице и моле старије момке да им уплате тикет – и тако се сналазе”, објаснио је.
Текст: Неwсмаxбалканс.цом