Криза у Србији је општедруштвена, политичка и институционална, јер имамо еклатантан пример застоја институција и кризу њиховог деловања, али власт као да и даље не мари много за то, оцењује политиколог Владимир Павићевић.
Он у кратком осврту за “Симптом”, поводом актуелног друштвено-политичког тренутка, каже да власт заправо краси неразумевање о каквим и коликим променама се тренутно, и у светлу студентских протеста ради, јер, сматра, на страни власти и даље постоји наратив који од студената у мањој или већој мери прави “плаћенике” који у Србији спроводе “обојену револуцију”.

“То је веома неодговорно и веома непримерено датој ситуацији која је ескалирала након пада надстрешнице. Знамо какав је и колики степен корупције која је на примеру Новог Сада ‘почела и да убија’. Мислим да је пропуштен моменат да се каже ‘студенти су и овог пута у праву’. Власт је ту погрешила. Оно што могу да видим идући по Србији и разговарајући са људима различитих доби итд. јесте да су студенти у праву. Такође, имамо раширену перцепцију у јавности да власт не може да реши кризу и то је, дакле, проблем који се везује за власт”, истиче Павићевић, уверен да ће наставком досадашњег понашања кредибилитет власти бити додатно нарушен, а она свеукупно слабити.
Додаје како сматра да су српски студенти зрели и одговорни, и како је казао, “највеће могуће патриоте”.
“Студенти су весници промена које су неминовне и оне морају доћи. Видећемо какав им је план након 15. марта (велики београдски скуп студената и грађана). Они ће свакако на својим групама одлучити о даљим корацима”, закључио је Павићевић.

Павићевић, доктор политичких наука, први је у јавности промовисао тезу о неопходности формирања “владе изборног поверења” (не ни прелазне ни техничке) како би се дошло до фер и поштених изборних услова, наводећи такође да избори под тренутним условима нису никакво решење.
Недавно је формирао пројекат под називом “Платформа за Србију” који ће, како је назначио, функционисати као својеврсни тинк тенк.
У Србији је био ангажован као члан и народни посланик Нове странке (2014–2016), док је потом био присутан и у црногорској политици. Кратко време предводио је странку Црногорску.
Студенти и велики број грађана Србије ишчекују 15. март и београдско окупљање, где ће бити одржан четврти велики протест у организацији студената. 1. фебруара протест је био у Новом Саду, 15. на Сретење у Крагујевцу, а 1. марта у Нишу.
Симптом