Светлост слободоумља, интелектуалне снаге и креативности – тако доживљавам овај покрет српских студената, истакао је еx премијер Црне Горе, Здравко Кривокапић.
У интервјуу београдском порталу “Симптом”, први председник црногорске владе након избора 30. августа 2020. и пада власти ДПС-а Мила Ђукановића, оценио је да Србију дуго времена потреса велика криза, а да свака таква ситуација захтева “нешто ново, другачије и целисходније”.
“Студенти су увек будућност, перспектива и снага сваке државе. Њихови захтеви су оправдани и врло структурирани. Одважношћу, смиреношћу, гандијевским приступом корачају као некада ослободиоци. Ту енергију осећају и грађани у региону”, рекао је Кривокапић.

Он је изразио наду да ће “студенти и даље зрачити јединством, вером у боље сутра и неминовним променама…”.
“По мени, морају наћи свог лидера, који задовољава њихове критеријуме, који има снаге и ауторитета да се наметне и препороди Србију. Ово је снага која се не може поновити и енергију треба усмерити на добробит промена”, поручује Здравко Кривокапић.
Осврнуо се у разговору и на период свог управљања Владом Црне Горе (2020–2022), и оценио да су и тада и данас грађани братских и пријатељских држава, Србије и Црне Горе, “пример добре сарадње, уважавања и поштовања”, али да, са друге стране, “то није тако на институционалном (државном) нивоу, у односима Београда и Подгорице”.
Навео је да се заложио за односе на равноправним основама али да је стекао “не само утисак” да су из Београда настојали да буду “тутори” и да су склони извесном “патернализму”.
“Црна Гора и Србија и на политичком нивоу треба да имају најбоље односе на принципу обострано корисних интереса. Сматрао сам да треба да градимо добре односе, стално их унапређујемо користећи приступ одмерених корака. Међутим, имам утисак и не само утисак да је друга страна желела ‘туторски приступ’. Зато сам понављао да немам ментора и да сам се руководио ставом блаженопочившег митрополита Амфилохија: ‘Господин Вучић је председник, наравно привремени, као и сви председници Србије, и то је за поштовање за оне који су га изабрали, али он није председник српског народа у свету’”, назначио је Кривокапић, цитирајући покојног митрополита црногорско-приморског.

По његовим речима, једно од митрополитових дела је и “Православна црква у Црној Гори”, када је, како каже, заједно са “светим патријархом српским г. Павлом”, пророчки предвидео будућа дешавања и опасности те успоставио тзв. Епископски савјет и титулу “архиепископ цетињски”.
“Нажалост, међу значајним одлукама Мајског сабора СПЦ 2021, јесте укидање Одлуке из 2006. године. Ми као верници, немамо могућност да увидом у стенограм са Сабора добијемо потпуније информације о току, разлозима и начину прихватања овог чина”, навео је он, указујући како су поједини епископи СПЦ, политичари, заговорници “српског света”, како каже, исти они који су тешко подносили ауторитет и снагу митрополита Амфилохија, допринели да се његова улога и у друштву и у Цркви потпуно маргинализује, а на чему поједини, додаје он, и данас раде.
“Међутим, народ непогрешиво препознаје и разликује жито од кукоља”, закључио је Кривокапић.
Симптом/М. М.