Студенти у блокади објавили су на друштвеној мрежи “Икс” детаљно образложење и свог другог захтева, који подразумева потврду о идентитету свих лица која су физички напала студенте и професоре.

У другом захтеву студенти траже потврду надлежних органа о идентитету свих лица за која постоји основана сумња да су физички напала студенте и професоре, као и покретање кривичних поступака против њих.

Они такође захтевају и разрешење поменутих лица уколико се докаже да су иста јавни функционери.

„Због неажурности МУП-а у погледу наведеног захтева, редовни професор и декан Факултета драмских уметности (ФДУ) је 2. децембра у име факултета поднео кривичну пријаву Трећем основном јавном тужилаштву. Поднета кривична пријава се односи на лица за која постоји основана сумња да су 22. новемтра физички насрнула на студенте и професоре поменутог факултета, те да су извршила кривично дело Насилничко понашање као и Насилничко понашање на јавном скупу или спортској приредби“, наводи се у образложењу студената.

Студенти подсећају да су наведена лица, која је идентификовало Више јавно тужилаштво у Београду: Милија Колџић, Александар Јокић, Душан Костић, Милена Алексић и Иван Станишић.

Они наводе и да се, према информацијама доступним јавности, њихов захтев проширује и на лица чији идентитет још увек није утврђен од стране надлежних органа, а за која се сумња да су: Татјана Макевић Николић, председник општине Сремски Карловци Дражен Ђурђић, затим Миљан Врачаревић, Предраг Веселиновић, начелник одељења за јавни ред и мир ПУ Београд Младен Раденковић, одборник у Скупштини града Београда Александар Чавић, Петар Чавић, председник општине Земун Гаврило Ковачевић, повереник општинског одбора Раковица Дејан Пауновић, Дејан Ђогић, чланица Већа општина Раковица Весна Чингелић, Ђоко Ненадић, члан Већа општине Нови Београд Стефан Пантелић Стефановић, као и Лука Рогановић.

Захтев студената, како напомињу, односи се како на наведена лица, тако и на свако будуће лице које буде физички напало студенте и професоре и сва друга лица која учествују у мирним грађанским окупљањима.

Који су остали захтеви студената?

2. Објављивање целокупне документације, која се тиче реконструисања железничке станице у Новом Саду, која је тренутно недоступна јавности.

3. Одбацивање оптужби против ухапшених и приведених на протестима.

4. Моментална потврда идентитета горенаведених лица и њихово даље кривично правно процесуирање од стране надлежних институција. Уколико се утврди да се нека од ових лица налазе на јавним функцијама, студенти захтевају њихово разрешење.

5. Повећање издвајања средстава за државне факултете за 20 одсто.