Пленум студената Универзитета у Нишу, с изузетком Електронског факултета, изгласао је предлог експертске Владе, сазнаје Нова.рс. Овај предлог јуче је у Крагујевцу представљен представницима свих универзитета у Србији, који би даље требало да га доставе на гласање пленумима појединачних факултета. Тек ако буде усвојен на пленумима свих универзитета у блокади, овај предлог ће бити представљен јавности.
Како сазнаје Нова.рс већ неколико недеља студенти нишких факултета расправљали су о предлогу прелазне или експертске Владе. Коначно је тај предлог усвојен на пленуму, а једини су суздржани били студенти Електронског факултета у Нишу.
Њихов концепт експертске Владе јуче је у Крагујевцу био представљен представницима Унивезитета овог града, Београда, Новог Сада и Новог Пазара.
Студенти ће са детаљима изаћи у јавност само уколико предлог експертске Владе подрже сви универзитети.
Недавно су студенти Факултета организационих наука објаснили како изгледа процедура око усвајања или одбијања неког предлога.
Сваки факултет има свој локални пленум, где се разматрају и усвајају предлози који би могли бити примењени на нивоу целог универзитета. Након што пленум усвоји одређени предлог, уколико пленум то жели, преко делегата радне групе се он прослеђује кровној радној групи, где са предлогом бивају упознати и представници осталих факултета. На састанку кровне радне групе, делегати разматрају предлоге, износе кључне недоумице и изражавају забринутости, како би касније могли што прецизније објаснити предлог својим локалним пленумима. Дискусија на овом нивоу омогућава бољу информисаност свих учесника пре него што се донесе одлука. Након састанка кровне групе, делегати се враћају на своје локалне пленуме, где се предлог поново анализира.
Кроз дискусију, чланови пленума износе аргументе и противаргументе, након чега доносе једну од следећих одлука: усвајање предлога у извором облику, одбијање предлога или остајање суздржаним. Када локални пленуми донесу одлуке, делегати их представљају на Великом састанку делегата, где се гласови свих факултета сабирају. Уколико предлог добије потребну подршку у складу са правилима пословника рада ВСД, он постаје званична одлука на универзитетском нивоу. Након усвајања, предлог може бити додатно разрађен на кровним састанцима или његова примена остаје у аутономији локалног пленума који га је иницирао. Велики састанак делегата има три редовне седнице недељно.
Како се бирају делегати?
Делегати који иду на састанке кровних радних група се бирају унутар самих окалних радних група пред сваки кровни састанак. Делегати који иду на ВСД су обично припадници неке од локалних радних група или особе изабране од стране пленума. На сваки ВСД и кровни састанак је дозвољено послати по три делегата. Делегати имају право на питање, реплику и реч, за разлику од посматрача.
Текст: Нова.рс