Новчаник Београђана већ је неколико пута крајем ове године био на удару. Поскупели су Инфостан, грејање, паркинг, такси превоз. Сада се за нову годину најављују нова поскупљења.

Иако је од почетка године годишња инфлација у Београду попустила са 7,4 одсто у јануару на 5,6 одсто у октобру, то није спречило управу Града Београда да одобри повећање цена појединих комуналних услуга од 1. јануара следеће године.

Београђанима ће од следеће године поскпети поново Инфостан и Паркинг сервис, а увећава се и порез на имовину.

Вода поскупљује за 17,5 одсто

У оквиру Инфостана поскупљује вода. Како је ЈКП „Београдски водовод и канализација“ објавило на сајту, од 1. јануара цена за испоруку и одвођене воде биће увећана за 17,5 одсто.

Након корекције цене, просечни рачун за трочлано домаћинство биће увећан за око 300 динара на месечном нивоу.

Као главни разлог за захтевано повећање цене ово предузеће наводи повећање цена свих производних инпута који директно утичу на производни процес.

ФОТО: Фонет

„Најзначајнији утицај има пораст цене електричне енергије, затим пораст цена других енергената, хемикалија и пратећег материјала. Такође значајан утицај има и Одлука о повећању минималне цене рада за 13,7 одсто од 1. јануара 2025. године, коју је донела Влада Србије, јер ће то довести до повећање трошкова зарада запослених, односно утицаће на укупне трошкове ЈКП БВК“, навели су из овог предузећа.

Од јануара скупље паркирање у гаражама и на паркиралиштима

И ЈКП „Паркинг сервис“ обавестило је недавно кориснике услуга да ће од 1. јануара 2025. године бити кориговане цене паркирања у гаражама и на паркиралиштима.

Такође ће, како су најавили, бити измењене и цене месечних претплата у станарским гаражама, као и вредност временске паркинг пасс картице.

Навели су да је „Паркинг сервис“ последњи пут мењао цене у гаражама 2018. године, па је ово прва измена после шест година.

У гаражи „Обилићев венац“ цена сата паркирања од јануара ће бити повећана са 120 на 150 динара. У гаражама „Масарикова“, „Зелени венац“, „Пионирски парк“ и „Др Александра Костића“ цена првог започетог сата остаће иста – 100 динара, а цена сваког наредног сата биће 150 динара.

Цене паркирања за први започети час на неким паркиралиштима су остале исте, док су на паркиралиштима „Чукарица“ „Белвил“ и „Нови Београд“ снижене, па ће убудуће први сат паркирања коштати 50 динара уместо 70.

У гаражи „Ботаничка башта“ и на паркиралиштима „Цветкова пијаца“ и „Милан Гале Мушкатировић“ цена првог сата биће 50 динара, уместо досадашњих 60. Цена сваког наредног сата на овим објектима биће 100 динара.

Једнократно дневно паркирање на паркиралишту „Ада Циганлија“ од јануара ће коштати 200 динара уместо досадашњих 150.

Скупштина града Београда ФОТО: Фонет/Марко Драгославић

Повећава се и порез на имовину

Скупштина Града Београда усвојила је прошле недеље одлуку о повећању пореза на имовину за 2025. годину.

Председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић рекао је, образлажући ту одлуку, да ће порез за стан од 50 квадратних метара, у трећој стамбеној зони, следеће године бити већи за 600-700 динара.

Према његовим речима, највеће повећање пореза имаће правна лица, јер 2023. није обрачунавана пореска стопа пошто је у Београду био Привремени орган, па је порез плаћан на име књиговодствене, а не стварне вредности.

„Очекујемо повећање прихода од пореза око 27,5 милијарди за текућу годину, што је просечно повећање од четири до пет одсто, с обзиром на то да цена квадрата из године у годину расте у Београду, као и да је све више новоизграђених објеката“, рекао је Никодијевић.

И Погребне услуге повећавају цене?

Центар за локалну самоуправу саопштио је да се припремају и веће цене погребних услуга које би могле бити увећане за чак 60 одсто.

Медији су недавно писали да је ЈКП „Погребне услуге“ упутило градском Секретаријату за финансије захтев за повећање цена.

Према писању медија, Београђани би одржавање гробних места уместо досадашњих 1.466 динара могли да плаћају 2.345 динара годишње.

Шта је све крајем ове године већ поскупело?

Новчаник Београђана већ је неколико пута пред крај ове године био на удару. Београђанима је, између осталог, ове године поскупело грејање.

ФОТО: Принтскрин

Београдске топлане увећале су рачуне у октобру, односно на улазу у нову грејну сезону, за 8,92 одсто: уместо ранијих 132,8 динара по квадратном метру, нова цена је 144,6 динара. То је било треће поскупљење у последње две године.

Пре тога је Београђанима у августу ове године поскупео Инфостан, а након што је повећана услуга изношења смећа и кабастог отпада.

Према ценовнику ЈКП „Градска чистоћа“, сакупљање и транспорт комуналног отпада од августа се наплаћује по метру квадратном 9,90 динара, а уколико се плаћа паушал по канти, цена износи 950 динара са ПДВ-ом.

Затим је у септембру поскупео паркинг. Цене паркирања по сату у црвеној, жутој, зеленој и плавој зони повећане су за по пет динара, док су цене осталих услуга паркирања у зонама тада остале непромењене.

Сат времена у црвеној зони од септембра кошта 65 динара, у жутој зони 58 динара, у зеленој 50 динара по сату, а у такозваној плавој зони, без временског ограничења, цена сата паркирања је 40 динара.

Још једно од поскупљења које је уследило крајем ове године јесте повећање цене такси возила.

Од средине новембра такси у Београду скупљи је за 10 одсто. Цена старта је већа за 50 динара, а вожња по километру за девет динара. Старт кошта 320 динара, а вожња по километру 105 динара, док је чекање по часу поскупело за 600 динара, односно кошта 1.800 динара.