Протеклих дана поскупели су хлеб, путарине, адвокатска тарифа, трошкови нотара, а најављен је раст судских такси. ММФ-у смо обећали да ћемо подићи и цене струје. А, скупље је и паркирање у центру Београда, иако тако не изгледа на први поглед јер се цене – нису мењале, али је време паркирања скраћено, исцртане нове границе зона и уведена наплата суботом поподне и недељом. А тек је јул.

У 2025. годину већ смо ушли са новим ценовницима – у Београду је вода од јануара скупља за 17,5 одсто, трошкови сахране повећани су за 60 досто месец дана пре тога, већи је разрезан порез на имовину и то не само за житеље престонице. Возачи од почетка године већ плаћају скупље и услугу паркирања у гаражама и на јавним паркиралиштима Београда, док је најам резервисаних места од Паркинг сервиса отишао дупло – понегде и више од тога.

Инфлација је, званично, у јуну убрзала – потрошачке цене су, у поређењу са истим месецом претходне године, повећане за 4,6 одсто. Највише је поскупело воће, чија цена се за годину дана увећала за готово трећину – чак 31,6 одсто, показују подаци званичне статистике.

Поскупео хлеб

Од овог месеца скупљи је и хлеб Сава, чију цену држава регулише уредбом. Иако је крајем маја Влада Србије уредбом прописала да највиша продајна цена “Сава” хлеба у наредних шест месеци може да буде 59 динара, већ 3. јула усвојене су измене уредбе којима је прописана и виша цена.

Хлеб Сава сада кошта 62 динара, а за очекивати је да ће и цена брашна да иде горе.

Наиме, Влада је на истој седници укинула ограничење са цене брашна. Подсетимо, малопродајна цену брашна – тип 500 била је ограничена на максимум 49,99 динара по килограму, а тип 400 на максимум 54,99 динара по килограму.

Образложење за укидање ограничења цене брашна је да је “тржиште житарица и брашна стабилизовано, захваљујући повољним временским приликама и већој засејаној површини земљишта”.

Нове цене путарина

Поскупеле су и путарине.

Почетком месеца је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре саопштило да ће од 4. јула 2025. године почети примена нове Одлуке о висини посебне накнаде за употребу јавног пута, односно ценама путарине.

Реч је о “усклађивању динарских износа накнада које је извршено у складу са редовним годишњим активностима, а на основу индекса потрошачких цена и раста цена на мало”.

У преводу – путарина је скупља у просеку за 4,3 одсто.

Тако је нова цена путарине на аутопуту од Београда до Ниша је 1.170 динара, од Београда до Новог Сада 325 динара, од Београда до Суботице 835 динара, од Београда до Шида 520 динара, док од Београда до Прешева износи 1.970 динара, наведено је у Службеном гласнику.

Почела је, од 15. јула, и наплата путарине на новој деоници ауто-пута Паковраће – Пожега, потврдили су Путеви Србије. Тако путарина од Паковраће до Пожеге за аутомобиле износи 140 динара. Цена на релацији Београд – Пожега за једно возило је 780 динара.

Расту судске таксе

Поскупљују и судске таксе.

Наиме, изменама Закона о судским таксама, чији је предлог усвојила Влада Србије на седници 21. јуна, осим увећаних такси, предвиђена је и могућност њиховог плаћања на шест уместо на три рате као сада, али и продужетак периода са три на пет година током којих извршитељ може принудно да их наплати од дужника.

Адвокатска тарифа

Адвокати су своју тарифу подигли у јуну, а примена је већ почела.

Управни одбор Адвокатске коморе Србије је на седници одржаној 21. јуна 2025. године донео одлуку о измени члана 15. Тарифе о наградама и накнадама трошкова за рад адвоката.

“Полазећи од пораста цена на мало у периоду од 2023. године до данас и имајући у виду став Управног одбора Адвокатске коморе Србије да се вредност бода утврђује у складу са кретањем цена ради очувања реалне вредности адвокатске награде, вредност једног поена повећана је са 45 на 50 динара”, објављено је почетком недеље на сајту Адвокатске коморе Србије. Адвокат, по Тарифи, подсећамо – има право и на награду за свој рад, и на накнаду.

Тако, на пример, код кривичног поступка адвокату припада награда у зависности од висине запрећене казне за кривично дело. Па је у случају када је запрећена казна преко три до пет година затвора награда адвокату 750 поена. Ови поени до сада су се множили са вредношћу од 45 динара, а по ступању нове Тарифе на снагу, множи се са 50 динара, па је награда адвокату са 33.750 динара порасла на 37.500 динара, што је поскупљење од 3.750 динара.

Скупља овера код нотара

Цене су подигли и нотари.

Већа вредност бода, али и већи број бодова за поједине послове – овако би се, најкраће, могла описати нова јавнобележничка тарифа коју је 1. јула усвојила Влада Србије. Тако су, на пример, поједине накнаде са досадашњих 600 динара порасле више него двоструко – на 1.440 динара.

Обећање ММФ-у

Најкасније крајем септембра очекује нас раст цена струје за минимум седам одсто, “обећала” је Србија Међународном монетарном фонду. Између осталог држава се ММФ-у обавезала и да наредно поскупљење, након овогодишњег за најмање седам одсто, буде најкасније до 1. октобра 2026. године, а како је писао Данас – неће бити мање од износа инфлације увећаног за један процентни поен.

И опет – паркинг

Док чекамо поскупљење струје, поново плаћамо више на име паркирања – овај пут у центру Београда.

Од 14. јула почео је да важи нови систем паркирања у центру Београда, у општини Стари град – паркинг зоне су редефинисане, дозвољено време задржавања возила је скраћено, а паркирање се од сада наплаћује и суботом од 7 до 22 часа, и недељом од 7 до 14 часова.

Ако је за утеху, јавни превоз у Београду је од 1. 1. 2025 – бесплатан.

Још не знамо колико ће то да нас кошта.

Текст: Н1