„Од дана када се десила трагедија у Новом Саду па до данас ми смо сведоци неадекватног реаговања државе и њене неспособности да обезбеди консеквенце, а које грађани очекују с правом. Имамо сервирану истрагу која је театрална, обасипају нас подацима о огромном броју саслушаних људи али не знамо да ли су се уопште приближили неком конкретнијем кругу одговорних лица, иако чињенице показују да то и није тако тешко открити како се жели представити”, рекао је за Н1 адвокат Родољуб Шабић“.

„Од самог почетка се сервира прича да је то изузетно тежак и комплексан случај. И све је то тачно када имате 15 настрадалих и када морате да направите озбиљну истрагу. Али то не значи да неке ствари нису конкретне и да оне не олакшавају истрагу. Постоје неке грађевинске књиге, дневници, није било немогуће установити ко је шта потписивао када су скидане те челичне котве с надстрешнице које су, по свему судећи, проузроковале несрећу. И сада су саслушавали линеарно седам, осам, десет људи и ништа се о томе не саопштава“, наводи у емисији Дан уживо адвокат Родољуб Шабић.

Родољуб Шабић ФОТО: Принтскрин Н1

Он је истакао да је најмучније у целој ситуацији била прва реакција власти да та надстрешница уопште није била реконструисана и додаје да је власт чак покушала да импутираја кривицу архитекти Фаркашу и пројекту из 1964. године, а што је, како је истакао – „гола неистина“. Зато и не чуди гнев грађана и све што се дешава ових дана у Новом Саду и Београду.

„Све што се дешава у Новом Саду и данас, свуда је логична последица жестоког незадовољства људи, а због неспособности државе да се бар корак приближи истини. Колико год да је у питању најтежа трагедија у Србији, она није једина која је остала без епилога. Сетите се хеликоптера, страдалих рудара у руднику Соко. И тада су власти говориле – пустимо институције да раде свој посао. Па после неколико година рада истих институција ниједан случај није добио епилог и нико није био одговоран. И то овог пута не би смело да се деси. Због тога се грађани и плаше, да је у питању још један покушај да се исто деси“, објашњава Шабић.

Он сматра да, ако се настави притисак на власт, може бити још оставки.

„Нисам сигуран да ће се прича са оставкама завршити на данашњим, ако наставимо са притиском. Онда можемо очекивати још неке оставке. Прва, Горана Весића, можда би и могла да личи на некакав осећај за неку одговорност, али када чекате 20 дана онда то није одговорност већ контрола, ублажавање штете“, наводи адвокат.

„Власт се превише узда у силу“

Коментаришући понашање полиције након трагедије, Шабић каже да она крши све законе.

„Одавно указујем да у понашању наше полиције има пуно аномалија и кршења закона, а поготово њихових претпостављених. Ти људи би, кад-тад, морали да сносе одговорност за то. То како се понаша полиција, заправо није јасно о чему се ту ради, какав је то третман? То се не уклапа ни у једну од шема уколико се поштују закони. Зато је поступање полиције приликом привођењу и саслушања, ако посматрамо поштовање закона, у сфери научне фантастике. Људи који су привођени не знају ни где су били, ко их је саслушао. Идеја да неко може неку девојку да подигне и одведе је негде је ближа отмици“, рекао је Родољуб Шабић.

Он истиче и да мирно окупљање грађање јемчи Устав, као и да блокаде јесу непријатне али да је то загарантовано право грађана и да се то дешава свуда у свету.

„Па нису ти народни посланици у Новом Саду пали с неба. Они су дошли да изразе свој протест јер нема знакова оних који треба да раде, раде свој посао. Та терапеутска реченица, у условима нашег друштва – пустимо институције да раде свој посао, је реченица која је претворена у једну циничну флоскулу“, каже адвокат.

хттпс://тwиттер.цом/МасинаРС/статус/1859132467514429903?реф_срц=тwсрц%5Етфw%7Цтwцамп%5Етwеетембед%7Цтwтерм%5Е1859132467514429903%7Цтwгр%5Е72е12б9ф6е16д10108це4бф7368ф2а41д3373ц81%7Цтwцон%5Ес1_&реф_урл=хттпс%3А%2Ф%2Фбезцензуре.рс%2Фдруги-дан-блокаде-суда-у-новом-саду-окрсаји-не-престају%2Ф

Објашњава и да је и сам јутрос био Савском мосту и да је видео полицију.

„Тамо је била једна тешка формација полиције за разбијање демонстрација која је била суочена са групом од 50-ак људи који су мирно стајали. Шта је онда то, таква потреба полиције да се неко застрашује? Уважавам да је напад на полицију напад на службено лице, али и полиција има неке обавезе. Ми имамо оклопнике који носе маске преко лица и који не носе ознаке, зашто? Да знате ко вас је тукао, нема презимена и идентификационог броја, и наравно да то с правом изазива сумњу да се отворио простор да полиција ради шта жели“, каже Шабић.

Истиче да полиција никада то не сме да ради и да, чак и када примењује силу, она то може да ради само у оквирима закона и у мери која је неопходна.

„Па замислите то данас, да полицајцу испадне пиштољ. Замислите да је опалио… шта бисмо сада имали на улици? Власт се превише узда у силу и, ако се иде тим путем, бојим се да је то гурање друштва низ једну косу раван која клизи и где је крај насиље на улицама“, закључио је адвокат Родољуб Шабић.