Европска комисија је предана томе да подржи Србију на путу ЕУ. Приступање је више од техничког процеса, то је одлука да се прихвати будућност која је укорењења у демократији и достојанству, а то је могуће једино ако цело друштво у томе учествује.
Приликом моје посете Србији, разговарала сам са политичким лидерима, студентима, представницима цивилног друштва, универзитетским професорима, женама које обликују јавни живот. На свим састанцима, са свима, пренела сам исту поруку – Србија има историјску прилику да се придружи Европској унији. Приступни преговори захтеваће одлучност и водство. Реформе су нужне и то не због Брисела, већ због добробити српског друштва и то је исто оно што грађани пет месеци траже на улицама.

Независност судства се мора штитии, медији морају бити независни, изборне реформе морају осигурати да сваки грађанин може да гласа с поверењем у систем. Те реформе нису само кључне за српски напредак на еврском путу, већ су императив за излазак из тренутне политичке кризе и подела у српском друштву. Цивилно друштво мора да има простор за деловање, независни гласови се морају чути и штитии и морамо заједно радити како би били отпорни на дезинформације и манипулације које ослабљују друштвено ткиво и умањују демократско поверење.
Застрашивање се не може толерисати. Поздрављам покретање избора за нове чланове Савета РЕМ-а и тај процес треба укључити све релевантне чиниоце. Када би се то учинило, то би био кључни корак онови поверења. Морамо ујединити поново све политичке учеснике, цивилно друштво, све заједно како би остварили све обавезе на које се Србија обавезала прошлог децембра, а то је избор РЕМ-а, усвајање осталих медијских закона и усвајање препорука за реформу судства. Бити у ЕУ не значи делити само бенефите, већ и одговорност. Унија се темељи на заједничким вредностима, укључујући и спољну политику. У време руске агресије на европски континент не може се наставити интеракција са Русијом као да се ништа није догодило, не боже бити све као раније. Ћутња доводи у питање сама начела која су кључна за сигурност и мир, а то су и кључне вредности ЕУ. Суочени смо са великим изазовима и са њима се можемо носити само заједно Заједно.

Прогрес Србије подразумева и побољшање односа са Косовом, то је важно за регионалну стабилност и пут ка европском чланству. Конструктивно водство у региону је јако важно за нашу сарадњу. Желимо демократску и проспритетну Србију унутар ЕУ. То је била и визија Зорана Ђинђића који је сањао о Србији која би била у породици демократских и развијених европских држава, и зато рачунам на вашу подршку.
Марта Кос, европска комесарка за проширење