Косовским Србима је готово годину дана забрањено да на територији српске јужне покрајине користе динар као платежно средство, након што је Приштина уредбом забранила ову српску монету, пише Неwсмаx Балканс.
Грађани који плате примају у динарима по своје зараде морају у градове у централној Србији што изискује и време и новац, а у најтежој ситуацији су пензионери и социјално угрожени случајеви.
Компромис око овог проблема није нађен ни након седам састанака у Бриселу у процесу дијалога који се води између Београда и Приштине.
Фебруара месеца прошле године ступила је на снагу уредба Централне банке у Приштини, која предвиђа да се све новчане трансакције обављају искључиво у еврима, чиме је непосредно забрањен српски динар на Косову и Метохији.
Срби су протестима упозоравали на кршење основних људских права. Реаговали су и међународни представници, позивајући на проналажење решења. Ипак, годину дана касније, грађани и даље морају и више од сто километара да пређу у једном правцу како би подигли своја примања у динарима.
“Грађани су од 1. фебруара морали да се сналазе на разне начине, алтернативе више није било. Једини начин да би подигли своја примања морали су да путују до најближег града у централној Србији. Из Грачанице је, рецимо, то била Куршумлија, то је од неких 65 километара у једном правцу. Требало је да прелазе 130 километара да би подигли свој новац”, наводи председник Удружења привредника у Грачаници Саша Секулић.
Живиш како ти је наметнуто, немамо друге опције
“Немамо друге опције, када бисмо имали друге опције сигурно не, јер знате кад вас доведу у ситуацију да једноставно или прихватате или одлазите одавде и сад ми који смо упорни да останемо овде, прихватамо све то што се догађа и једноставно наставиш да живиш тако како ти је наметнуто, наводи Гордана Ђорић из Удружења пословних жена “Авенија”.
Обећања Приштине да ће проблеми који су настали бити решени – нису испуњена.
“Сигурна сам да, кад је динар у питању, неће бити никаквих преговора, него да ћемо наставити да радимо као до сада, да се сналазимо како знамо и умемо, и да очекујемо шта ће следеће да буде, а да ће бити на нашу штету”, наводи наша саговорница.
Шта доносе фебруарски избори?
Како истиче Секулић, седам пута је разговарано у Бриселу, али није постигнут договор због чврстих ставова једне и друге стране.
“Да ли ће ове године бити тема динара поново, не знамо, чекамо да се та тема покрене у оквиру Заједнице српских општина”, истиче он.
Влада у Приштини је изнела читав низ мера након забране динара, а ниједна од тих ствари се никада није применила у пракси, нити је ико позван на одговорност.
Хоће ли бити политичке воље да се ово важно питање Срба реши, знаћемо тек након фебруарских избора, када ће се видети ко ће водити нову владу у Приштини и какав ће став заузети по овом питању, пише Неwсмаx Балканс.