Заштићени сведок са кодом „Ф1“ дао је изјаву у понедељак, на рочишту затвореном за јавност, у случају „Бањска“, известила је Коха. Предлог за искључење јавности и медија са суђења поднео је тужилац Наим Абази, уз образложење да би у случају идентификације сведоку могла бити угрожена безбедност. Овом предлогу су се успротивили адвокати оптужених, док га је подржао адвокат једног од оштећених.
Рочиште је одржано затворено за јавност, након што је тужилац Специјалног тужилаштва, Наим Абази, затражио заштиту идентитета сведока означеног као „Ф1“.
Абази је рекао да би откривање идентитета заштићеног сведока угрозило његов живот, као и ток судског процеса.
У случају „Бањска“ подигнута је оптужница против 45 особа, али је поступак издвојен само за Благоја Спасојевића, Владимира Толића и Душана Максимовића, с обзиром на то да се остали оптужени налазе у бекству.
Адвокат Спасојевића, Љубомир Пантовић, успротивио се предлогу Тужилаштва, тврдећи да идентитет сведока „Ф1“ може бити заштићен и на друге начине.
„Пошто постоји могућност да овај сведок сведочи путем видео-линка, уз измене слике и гласа, ја се противим овом предлогу Специјалног тужилаштва. Поред тога, што се тиче питања и одговора сведока који би могли да открију његов идентитет, ту је судско веће које може да контролише таква питања и да их забрани“, рекао је Пантовић.
Адвокат Наим Рудари, који заступа повређеног полицајца Аљбана Рашитија, подржао је предлог Тужилаштва, наводећи пример како се идентитет сведока може открити чак и ако се модификују његов глас и слика.
„Поред онога што зна и што је видео, сведок мора да каже и како је дошао до тих информација, и сматрам да ће се, уколико рочишта буду јавна, његов идентитет сигурно открити“, рекао је Рудари.
Тужилац Абази је нагласио да је затварање рочишта за јавност и медије неопходно како би се омогућило сведочење овог сведока.
„Затварање овог рочишта је апсолутно неопходно, јер искључивање одређених појединаца из суднице не би било довољно да се гарантује потребна заштита. Сведок је под посебним мерама безбедности и очување његовог анонимног идентитета је основни услов за његово слободно појављивање и сведочење у овом поступку“, изјавио је тужилац Абази.
Након петоминутног већа, судија Арбен Хоти саопштио је одлуку да се прихвата предлог Тужилаштва и да сви присутни који нису странке у поступку морају напустити судницу.
Специјално тужилаштво је 11. септембра 2024. подигло оптужницу против Милана Радоичића и још 44 особе за Бањску.
Оптуженима се ставља на терет да су, употребом тешког наоружања и насиља, покушали да одвоје северни део територије Косова и припоје га Србији, при чему је убијен полицајац Африм Буњаку, а животи других полицијских службеника и цивила су били угрожени.
За бившег потпредседника Српске листе, Милана Радоичића, као и за још 40 оптужених који су у бекству, расписане су међународне потернице, наводи даље Коха.