„Коалиција и партнерство Александра Вучића и Аљбина Куртија се потврђује и на делу“, оцењује покрет Отаџбина у свом најновијем саопштењу.

У прилог оваквој тврдњи, њихови аргументи су следећи: Под један, посланици Српске листе су у скупштини самопроглашене Републике Косово по ко зна који пут положили заклетву на устав самопроглашене републике Косово.

„Додуше, кад су ту заклетву потписивали, мало су се крили, али су је потписали“, саопштавају алудирајући на снимак који је објавио председник Удружења новинара Косова Џемајлј Реџа, са истим утиском.

Као други аргумент, Отаџбина подсећа на то што је део присталица СНС са Косова у Београд на Вучићев свенародни митинг отишао преко албанских превозника, које Отаџбина квалификује: „Аљбин Курти је дао аутобусе“.

Трећи аргумент је то што је на седници УЕФА-е у Београду раније овог месеца, усред Београда недавно истакнута косовска застава, чиме се поносно похвалио председник ФСК. Случај се поново и у Куршумлијској Бањи на трећи дан Васкрса, када је косовска застава, према писању Спортклуба, истакнута на тениском турниру, и то је четврти аргумент за Отаџбину.

Коначно као пети:

„Прихватајући Француско-немачки план председник Србије се у тачки два тог плана обавезао да прихвати независност, сувереност и целовитост самопроглашене републике Косово. По међународном праву, чак и уз усмено прихватање председника државе, председника владе или министра спољних послова, тај документ је валидан.“

„Режим у Београду је и издајнички јер је потписивањем Бриселског споразума, као и прихватањем Француско-немачког плана, Александар Вучић и де факто и де јуре признао независност самопроглашене републике Косово. После потписивања Бриселског споразума Александар Вучић се обавезао да Србе по уставу самопроглашене републике Косово у јужној српској покрајини изведе на локалне и парламентарне изборе.“

Отаџбина, која је, како сама истиче, на руској страни у рату са Украјином, јер разумеју намеру Запада да се преко Украјине што више приближи Москви, те да Србија продаје Украјини наоружање у вредности од наводно две миљарде евра, критикује понашање Руске Федерације, односно њен „непринципијелно понашање“.

Наводе да Руси „добро знају“ значење европског споразума који се тиче Косова, те их утолико чуди зашто они подржавају српску власт. Такође, саопштили су наводно и то да су представници руске канцеларије у Приштини наводно још 2013, „у пуној мери агитовали за излазак Срба на сепаратистичке изборе који су супротни важећем уставу републике Србије“, као и то да су сами Руси у Москви угостили Српску листу.

Виде још нелогичности:

„Данас смо на делу сведоци побуне српског народа против криминалног, издајничког и корупционашког режима у Београду а да у исто време Урсула фон дер Лајен познати русофоб даје подршку Александру Вучићу. Разлог овоме није тај што Немци воле Србе него је тај што се власт у Београду одрекла своје јужне покрајине.“

У критици на рачун Руске Федерације, Отаџбина такође наводи да наводни извештај Федералне службе безбедности Русије о могућој употреби звучног топа на великом народном митингу у Београду 15. марта „у најмању руку не одговара истини“.

„Не треба бити пуно паметан па да човек не закључи да онакво брутално и екстремно раздвајање окупљеног народа уз каснији одлазак у болнице и домове здравља више од три хиљаде људи, говори да се на протесту догодило озбиљно звучно насиље. Индикативно је да се налаз ФСБ Русије скоро до танчина поклапа са изјавом председника Србије Александра Вучића и извештајем БИА што у многоме подсећа на ону српску народну изреку ‘питајте брата лажова’.“

Они сматрају да није коректно од државе која претендује да буде империја каква је Руска Федерација, да буде у служби дневно политичких интереса криминално-диктаторско-издајничког режима у Београду, нити је у интересу српског народа.

„Режим у Београду је криминалан и корупционашки где је пад надстрешнице у Новом Саду само мали инсерт једне огромне пљачке грађана Србије. И никакве приче о обојеној револуцији ове чињенице не могу да оповргну.“

Коначно, у портретисању наводног „слагања“ између Александра Вучића и Аљбина Куртија, Отаџбина их повезује и у томе да и један и други желе наводно што мање Срба на Косову.

Народни покрет Срба са КиМ-а „Отаџбина“