Јавни сервис тј. национална телевизија има обавезу према свим грађанима Србије да информише прецизно, тачно и благовремено, и студенти је блокадом упозоравају на то, те враћају својој правој намени, оцењује Синиша Ковачевић.

Истакнути српски драмски писац каже за портал “Симптом” да РТС као “кућа свих нас” никако не сме да дозволи да буде “Вучићева гостинска соба”, у шта је, наводи, себе претворио последњих 13 година.

“То што тај који тако долази на нашу медијску кућу и користи опробани ‘гебелсовски модел’ да највише грди управо оне који су му највеће слуге, па је он тобоже незадовољан радом РТС-а и како је третиран итд., то није за коментарисање. Ви имате ситуацију која траје пет месеци са свим студентским протестима и више стотина хиљада људи на улицама Србије, и у исто време карикатуралне снимке људи запослених на РТС-у који гледају шта им се пред кућом дешава преко неке друге телевизије!?” истакао је Ковачевић, питајући се “зар је нормално да трујете Србију већ 13 година, а да вам ни не падне на памет да је доста (више)?”

На констатацију да јавни медијски сервис ипак није оличење медијских неслобода како то многи замерају и на врху медијских зала каква су, по мишљењу критичке јавности, нпр. Пинк или Информер, Ковачевић примећује да је то делимично тачно “јер је врх заузет од личних пријатеља председника, управо захваљујући владарској милости па су се подобијале националне фреквенције и телевизије”… али изнова скреће пажњу на значај националног емитера:

“Није РТС само информативни програм већ у суштинском смислу стуб и носач националне културе. Некада је само 3% програма био информативни програм; РТС је и документарни програм; и школски; и образовни; и музички, класични, забавни и народни; и спортски програм. Некада су академици били у РТС-у. Не знам шта мисле господа (Драган) Бујошевић и (Ненад) Љ. Стефановић? Па нећемо их ваљда тако окоштале као мумије износити одатле? Зар није боље да препустимо да то води неко компетентнији, ко ће бити бољи, али и склонији демократији, истини, правди?” запитао је Ковачевић.

ПОРФИРИЈЕ ДА НЕ БУДЕ СЛУГА ЈЕДНЕ ПАРТИЈЕ И “НЕ ТУЖАКА СВОЈУ ДЕЦУ” СТРАНЦУ

На тему одласка патријарха Порфирија у Москву и тамо изреченог става да је у Србији на делу “обојена револуција”, Ковачевић каже да би Порфирије требало да буде свестан да на патријаршијском трону може да остане још минимум неколико деценија те да ће, “ако има намеру да буде слуга једне партије, бити окружен са великим и заслуженим непоштовањем, презиром и мржњом, које треба трпети веома дуго”.

“Он не сме да буде ‘партијарх’ него патријарх. Све у свему, разочаран сам оним што сам чуо у Москви и оним ‘тужакањем’ своје деце странцу. Хоћете ли ми рећи да су деца и студенти који ходају на свом путу са крстом и Христовим заставама, а да око себе шире само љубав и притом не пропусте ниједну цркву да у њу уђу, ‘обојени револуционари’?” зачуђен је саговорник портала.

ИЗБОРИ ДА БУДУ СЛОБОДНИ; ГЛАС НАРОДА ГЛАС БОГА, У СУПРОТНОМ ЈЕ ГЛАС ЂАВОЛА

Упитан за мишљење о изласку удруженог антирежимског фронта на локалне изборе у Зајечару и Косјерићу 8. јуна (у Косјерићу управо тамошњи студенти то траже од опозиције!), Ковачевић каже да ту идеју начелно подржава али под условом да се изврше, како каже, одређене предрадње.

“Да, добро је то осмишљено и треба сви заједно да изађу, удружена опозиција, студенти, њихови представници… Међутим, суштина је у томе да се неке ствари морају разрешити и да у овој земљи избори коначно буду избори. Да би то тако било, не сме да буде функционерске кампање, притисака на бираче, недозвољених, аутобусима довезених бирача са фиктивним пребивалиштем из других места или Републике Српске, какве смо гледали на претходним локалним изборима итд. Режим нашироко злоупотребљава изборни процес. Стога се и тражи да се активирају институције и спречи изборни инжењеринг”, истиче Синиша Ковачевић, уз напомену да је ваљда суштина да избори одсликавају глас народа и буду слободни:

“Воx попули воx деи, тј. глас народа је глас Бога, у супротном је глас ђавола!” закључује он.

Синиша Ковачевић био је до прошле године функционер и потпредседник Народне странке, као и народни посланик. Оставком Вука Јеремића са њеног чела повукао се из политичке/страначке јавности.

Симптом/М. М.

ФОТО: Фонет/Зоран Мрђа