Срби и неалбанско становништво на Северу Косова и Метохије пролазе кроз најтрагичнији период у својој новијој историји, упозорио је Саво Манојловић, директор покрета Крени-Промени, реагујући на инцидент у којем је припадник косовске полиције зграбио за врат једног српског средњошколца у Северној Митровици.
Према његовим речима, напад се догодио на шеталишту код моста на реци Ибар, који раздваја Северну и Јужну Косовску Митровицу. То место има дубоко симболично значење јер је управо ту, још 1999. године, српски народ под вођством Оливера Ивановића грађанским отпором спречио масовно расељавање Срба. Ибар је тада постао линија разграничења која је гарантовала безбедност. Данас, каже Манојловић, тај исти мост постаје позорница насиља над српским становништвом.
Он указује да су политичке одлуке из претходних година директно довеле до овакве ситуације. Као кључни тренутак наводи Бриселски споразум из 2013. године који су потписали тадашњи премијер Ивица Дачић и садашњи председник Александар Вучић, а који није обезбедио никакве гаранције за српску страну. Након тога је уследило повлачење српске полиције и демонтирање правосудног система Републике Србије на Косову, чиме је Север постао отворен за институционалну доминацију Приштине.

Манојловић даље указује да је додатни преломни тренутак био излазак Срба из косовских институција и фијаско у Бањској, после чега су општине са већинским српским становништвом остале без заштите, а специјалне јединице косовске полиције распоређене су широм Севера. Резултат свега овога, тврди он, јесте талас исељавања Срба који је највећи још од 1999. године.
Говорећи о ширем контексту, Манојловић истиче да тренутни тешки положај Срба на Косову и Метохији произилази из комбинације више фактора. Као главни види агресивни екстремизам Аљбина Куртија, који се манифестује кроз репресивне мере према неалбанском становништву, затим пасивност међународне заједнице која већ годинама затвара очи пред све отворенијим кршењима права, као и унутрашњу разградњу српске заједнице услед корупције, партократије и одсуства поверења у локално српско руководство.
Посебно наглашава да тренутне тензије не угрожавају само Србе на Северу, већ и оне који живе у енклавама јужно од Ибра, који се већ више од две деценије суочавају са свакодневним изазовима и несигурношћу.