Тужилаштво у Новом саду подигло је оптужницу због пада надстрешнице и погибије 15 људи. Међу оптуженима су и бивши министар Горан Весић и доскорашња директорка Инфраструктура железнице Јелена Танасковић. Нема у оптужници, међутим, токова новца. Да ли би о томе, као и о својој улози у доношењу одлука у надлежности Инфраструктура железница, могао да буде саслушан и председник Србије.
Пред тужиоцем, једна од оптужених у случају надстрешница Јелена Танасковић, пребацила је одговорност на тадашњег министра Горана Весића и његове сараднике. Наводећи да је управо он одговоран и за пројекат новосадске Железничке станице, као и да је то одлучено на највишем државном нивоу.
„Министар Весић ми је рекао да је то једини услов да будем директор Инфраструктуре железнице Србије, да прихватим да он апсолутно управља и води све пројекте, јер је он наводно договорио са председником Вучићем да се сви пројекти искључиво тако воде“, сведочила је Танасковић.
То што Вучића помињу у исказима оптужени, за адвокате је знак да је његово име требало да се нађе на списку саслушаних.
„Јелена Танасковић децидно, прецизно је изјавила да је све наредбе, сва наређења издавао лично Александар Вучић, да је то Весић преносио њима и да зато Весић нигде и ништа није потписао јер то нису одлуке његове, него одлуке Александра Вучића“, рекао је адвокат и члан Председништва ЛСВ Александар Оленик.
Онда би Вучић могао да објасни ко је гарантовао да су се стекли услови за отварање станице и ко је инсистирао да буде отворена пре завршетка свих процедура.
„Он се сам кандидовао врло брзо кад се то десило да буде испитан када је рекао да надстрешница није реконструисана. Па се то испоставило као неистина. Осим тога што је то неистина и што је он говорио о томе то нам говори да су се ту сливали сви подаци“, наводи новинар Радара Вук Цвијић.
Нема у оптужници свих актера који су учествовали у реконструкцији станице, нема ни финансијске истраге овог милионског посла и токова тог новца.
„Не да неће бити испитан тај коруптивни део и те трансакције новчане, него управо се ради на њиховом заташкавању“, додаје Цвијић.
„Ти токови новца фале баш зато што би они опет указали на ту једну хоботницу, коруптивну Српске напредне странке, где је на врху опет Александар Вучић и да је лично он и његов најближи круг бирали ове који ће да изврше, који ће да узме огроман новац за неки надзор, који ће да раде документацију“, каже Оленик.
Није Вучићева реч била последња само у случају железничке станице. Снимак разговора министра финансија Синише Малог и Небојше Шурлана, тадашњег директора Грађевинске дирекције Србије, показао је да држава, осим из буџета, и преко јавних предузећа и дирекција финансира не само спортске клубове, већ и навијачке групе.
У случају који је разоткрио недељник Радар, радило се о помоћи од 100.00 евра за реконструкцији на стадиону Црвене звезде, у чији посао су биле укључене и фирме појединих вођа навијача. И све то слушајући упутства главног шефа који очигледно зна на који начин ће умирити трибине.
ФОТО: Фонет
Текст: Н1