Није новост да се Београд деценијама бори да реши проблем нехигијенских насеља чији су становници углавном социјално угрожене категорије грађана које живе у тешким условима без воде и канализације, а струју користе бесправно се прикључујући на јавну расвету.
У држави где још увек не постоје уређене социјалне карте, а социјална политика није наклоњена најугроженијима, овакви проблеми се углавном одлажу и решавају споро. Нехигијенска насеља најчешће се налазе на периферији. Истине ради једно од највећих, које су грађани назвали „Картон сити“, било је у непосредној близини центра града испод Газеле. Велика је мука била уклонити га 2009. године.

Тадашње градске власти су успеле у томе и обезбедиле нешто пристојнији контејнерски смештај већини становника. Али сада нехигијенско насеље, без воде, канализације и струје, које су грађани назвали „Ћациленд“, ниче у строгом центру Београда. Као и сва насеља тог типа шири се из дана у дан. Са простора Пионирског парка проширило се до улаза у Народну скупштину. Колико је ово опасно сведочи и недавни пожар који је избио у једном од објеката. То посебно треба истаћи јер знамо да су управо у таквим насељима од пожара страдали људи, а нажалост и деца.
О претњама по здравље становника таквих насеља без воде и канализације сувишно је говорити у 21. веку. Зато апелујем на градоначелника Београда и надлежне службе да што пре нађу адекватно решење за смештај житеља нехигијенског насеља у центру главног града, пре свега ради безбедности и услова живота људи који су се ту настанили.

Такође, важна је и безбедност осталих суграђана, али и најважнијих државних институција и представника власти који бораве у непосредној близини. Потребно је да надлежни реагују што пре, јер помињање „Картон ситија“ на почетку није случајно. Пошто тада градске институције нису реаговале на време насеље се проширило, проблем се усложњавао и када су коначно одлучили да га реше имали су озбиљних потешкоћа.
На основу тих искустава неопходно је реаговати одмах и што пре уклонити нехигијенско насеље из центра Београда како се ситуација не би додатно искомпликовала и не дај боже довела до неких катастрофалних последица.
Гордана Милосављевић Стојановић (Извор: Данас.рс)
Фото: Фонет