У Србији је више људи против власти него за власт и то је неподељени утисак, а и наши налази то потврђују, али та разлика није таква и толика да не може разноразним махинацијама, “креативним рачуноводством” и другим ујдурмама у режији режима Александра Вучића да се потре, оценио је главни уредник Нове српске политичке мисли (НСПМ) Ђорђе Вукадиновић.

Он је гостујући на Јутјуб каналу “Србин инфо – Центар” истакао да је, по његовим, тј. истраживањима НСПМ-а, однос снага подржавалаца и противника власти у најширем смислу, на нивоу Србије, отприлике сличан ономе какав је био уочи београдских локалних избора 2023 (противници власти односили превагу), наводећи да је сам тај податак “велики помак”, чему су, каже, непобитно (могуће и неповратно) највећи допринос дали студенти, као најистакнутији део и ударна игла једне велике општенародне побуне против режима.

Ипак, Вукадиновић није пропустио прилику да изнесе став да је само и искључиво најшире окупљање свих антирежимских снага (уочи и за време избора) неопходно за евентуално развлашћивање режима.

“Предност која јесте видљива није безначајна, али ни нешто са чиме можеш са сигурношћу да рачунаш. И до ње се долази кад се састави парламентарна опозиција, ванпарламентарна опозиција и студенти тј. њихова потенцијална листа. Само заједно и удружени у један фронт имају отприлике 4-5 процената више од власти. Не заборавимо и то да ће блок власти бити јединствен, не питајући се ко је све унутра; док са контрастране немамо тај вид заједништва. По мрежама већ колају приче да ли је боље да наступа једна листа, да ли две и више, тако да реална подељеност постоји”, рекао је главни уредник НСПМ-а, напоменувши да подршка студентима стоји, да јесте велика “али не више и тако плебисцитарна каква је била 10. или 15. марта (велики протест у организацији студената у Београду)”.

С тим у вези, он сматра да би се у овом моменту, а за разлику од нечега што заступа свих последњих година – да на црту режиму изађе једна листа, можда бољи резултат по опозицију у најширем смислу постигао ако би се ишло ка тзв. црногорском сценарију (три листе смениле тродеценијски режим Мила Ђукановића, 30. августа 2020).

“То би могле бити једна студентска односно листа коју ће подржати студенти, једна условно грађанска опозициона и једна национално опозициона. Мислим да би обухват у јавном мњењу у том случају био бољи”, нагласио је Вукадиновић.

Наводећи да не може са сигурношћу то да каже, јер последња истраживања из текућег месеца још увек нису окончана, он је рекао и да му се чини да је Александар Вучић успео “својим махнитањем, прљавом пропагандом, као и јуначењем и србовањем… донекле да консолидује свој апарат”.

Симптом/М. М.