Потпредседник Главног одбора СПС Бранко Ружић оценио је да су најновији напади на универзитетске професоре и студенте не само недопустиви него и бесрамни и да би под хитно требало процесуирати све виновнике тих немилих догађаја.

Ружић је за београдски портал “Симптом” навео и да је тешко замисливо под оваквом, непромењеном и учесталом атмосфером агресије, и сада већ укорењеним наративом подела, уопште унормалити климу у друштву и стићи до елементарног задовољења правде, те истиче да су неке промене нужне – које и какве треба да одреде грађани Србије, а тиме би се, каже, бавила и предстојећа влада.

Владајући естаблишмент је, по речима Ружића, несумњиво најодговорнији за раширену поларизацију и недостатак стварног искорака ка дијалогу али, како је навео, одговорност носе и сви остали јер “насиље са било које стране да долази није добродошло”.

У разговору се дотакао и питања будуће владе и мандатара који би требало да буду познати закључно са 18. априлом, и истакао да би та влада, са, како сматра, само најнужнијим бројем ресора, требало да има мандат да отвори дијалог са студентима и њиховим представницима, створи услове за фер и поштене изборе које под сумњу не би довео нико од политичких актера, те почне са превазилажењем нагомиланих подела.

Мандатара види као личност од интегритета и са дозом аутономије у односу на оног који мандат поверава, председника Републике.

Подсетимо, напади на Наталију Јовановић, деканку Филозофског факултета у Нишу (суграђанка ју је напала ножем); Владана Ђокића, ректора Београдског универзитета, додуше само вербални од званичника актуелне власти; као и студенте у блокади у Новом Саду и Чачку недавно, означили су улазак у можда опасну фазу са крајње опасним и несагледивим последицама.

НАПАДИ НА СТУДЕНТЕ И ПРОФЕСОРЕ БЕСРАМНИ, ПОДСТИЧУ ДАЛЈУ ПОЛАРИЗАЦИЈУ; ПОЗИВИ НА ДИЈАЛОГ ОЧИГЛЕДНО ЛАЖНИ

“Један трачак наде је био када је ректор Владан Ђокић гостовао на РТС-у, и када је, упитан да ли би прихватио да преговара у име студената када би га они потенцијално делегирали за то, рекао да би пристао. Није прошло пуно а кренула је рафална паљба и изјава да би ‘он требало да буде ухапшен’. То нити је наратив нити је начин нити је мудро тако се опходити уколико се жели дијалог. Тај наратив је само подстакао даљу поларизацију и онда је реч о заправо лажним позивима на дијалог”, оценио је Ружић за “Симптом”, напомињући да је тек чин напада на деканку Филозофског факултета у Нишу, Наталију Јовановић, опасан и недопустив, те је, како каже, реч о последици поменутог “наратива, који се овде баштини годинама”.

Упитан ко је за то одговоран, каже “без дилеме, најодговорнији су они који владају”.

Према његовим речима, ако желите да поларизујете једно друштво и медијски њиме манипулишете, онда добијете један такав “сраман догађај”.

“Хвала богу да су у питању само лакше повреде. Ово насиље никако није прихватљиво и у питању је застрашујућа појава”, нагласио је потпредседник СПС-а.

ВРАТИТИ СТВАРИ У ИНСТИТУЦИЈЕ; НОВА ВЛАДА ДА СМИРУЈЕ ТЕНЗИЈЕ А МАНДАТАР БУДЕ ЛИЧНОСТ ОД АУТОРИТЕТА И ИНТЕГРИТЕТА

На питање како види излазак из дубоке политичке кризе чији је пад надстрешнице на новосадској железничкој станици био само окидач, а у светлу масовних и обимних студентско-грађанских протеста који трају већ више од пет месеци, Ружић је рекао да је Србија у једној конфузној ситуацији која никоме не одговара и да то никако није добро за наше друштво те да сви заједно “морамо да лечимо ствари и појаве које нису добре”.

Подсећа да још од децембра апелује на то да се криза мора решити на институционалан начин, у регуларним оквирима.

“Сада би било значајно, имајући у виду уставне рокове, да се нова влада формира и јасно дефинише шта је њен мандат. Надам се и желео бих да мандат буде управо излазак из политичке кризе кроз дијалог са представницима, пре свега, студената – уколико их они буду делегирали – како би се у једном конструктивном маниру дошло до решења за све оне захтеве и питања која су се показала као нерешива у овим околностима. Значи, решити изборно законодавство и изборне услове, као и медијску слику… и потом припремити изборе који би били прихватљиви свим актерима”, истиче Ружић и наглашава и да би студенти енергију требало да артикулишу у институционалном правцу и трансферишу у политичку раван тј. да се определе, уколико то желе, да се и политички активирају…

Он је мишљења да је посреди “армија неких нових бирача, и уколико они желе да институције функционишу, драгоцено би било да се укључе у политичку активност”.

Говорећи даље о задацима будуће владе, наводи да она никако не би смела бити прегломазна, већ да покрије само најважније ресоре.

“И да се демонстрира снага, а будући мандатар буде личност од ауторитета и профил са дозом самосталности у односу на оног који га предлаже. И да је прихватљив за разговор са свима”, сматра Ружић, који на питање да ли би боље било да то буде политичка или неполитичка личност, подвлачи да је увек за то да политичари воде главну реч и решавају политичке проблеме, али да је овде поента “да ли постоји идеја и жеља за изналажење једног таквог кандидата (од ауторитета)”.

“Искрено се надам да постоји”, напомиње.

СПС-у НИЈЕ МЕСТО У ПОКРЕТУ ЗА НАРОД И ДРЖАВУ, ЧУВАМО СУБЈЕКТИВИТЕТ; УВЕК ПРАТИМО ПУЛС НАРОДА

Како је јавности добро познат његов став, такорећи негативан, према идеји уласка Социјалистичке партије Србије у будући Покрет за народ и државу, најављен и промовисан од председника Србије, Ружић је, упитан за будућност односа СНС-а и СПС-а, навео да “свако време носи своје бреме” и да је СПС “и партнерство и коректност доказао и показао према свима, али највише према грађанима”.

“Околности некада налажу једно обједињавање у погледу очувања државних и националних интереса, изградње друштва социјалне правде и СПС је у томе учествовао најискреније могуће. Околности сада указују да нама није место у том Покрету. Као такав, Покрет је једна легитимна идеја коју је иницирао актуелни председник. Шта је позадина те одлуке, у то не желим да улазим, али важно је оно што је председник наше странке Ивица Дачић рекао на седници Председништва СПС-а – да СПС чува свој субјективитет. На питање потпредседника Бајатовића он је изричито рекао да СПС неће улазити у Покрет”, указује Ружић, наводећи и да је СПС, у интересу грађана Србије, на свим политичким вододелницама пратио пулс народа Србије.

То је, подсећа, био случај и приликом мањинске подршке Демократској странци Србије 2004–2007; прављења владе са, како је рекао, “дотадашњим архинепријатељем” Демократском странком 2008–2012; и, најзад 2012. када је дошло до формирања власти са СНС-ом, након победе Томислава Николића на председничким изборима…

“… дакле, увек смо пратили оно што народ жели. Уверен сам, тако ћемо и у овим турбулентним временима умети да испратимо оно што је пулс народа, воx попули”, закључио је потпредседник СПС-а Бранко Ружић.

Ружић је од 1995. године члан СПС-а.

Симптом/М. М.