Пре осам деценија, капитулацијом нацистичке Немачке окончан је Други светски рат у Европи, а у свету се обележава као Дан победе над фашизмом.

Пошто је капитулација по московском времену потписана 9. маја, тај датум је у Совјетском Савезу и срединама под њиховим утицајем прихваћен као Дан победе, док се у западним земљама обележава 8. маја.

У Москви се сваке године, 9. маја одржава и војна парада којом се обележава годишњица велике победе Совјетског Савеза против фашизма.

Нацистичка Немачка била је највећа машинерија зла коју је свет до тада видео, а на њеном сламању Совјетски Савез је поднео огромне жртве.

Безусловна капитулација Немачке потписана је у Карлсхорсту, предграђу Берлина, у штабу совјетских трупа, у 22.43, а ступила је на снагу у 23.01, по средњоевропском времену, 8. маја 1945.

У име Немачке акт је потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.

Иако је тим актом формално завршен рат остаци немачких трупа местимично су још неколико дана пружали отпор, најдуже у Југославији, до 15. маја.

Према подацима које је званични Београд изнео током процеса нацистичким злочинцима у Нирнбергу, укупни губици Југославије су процењени на 1.706.000 људи.

Укупно, током Другог светског рата, погинуло је око 60 милиона, а можда и до 70 милиона људи међу њима су око 20 милиона били војници.