Косовски парламент у петак није успео да изабере новог председника парламента по четврти пут, што је продужило законодавну кризу која је спречила напоре да се формира нова влада, више од два месеца након неубедљивих избора.
Према Уставу, како пише Ројтерс, председник парламента мора бити изабран пре него што победник избора може да формира владу, али без међустраначке подршке то се показало тешким.
Застој је открио дубоке поделе.
На парламентарним изборима 9. фебруара, након кампање у којој је одлазећи премијер Аљбин Курти назвао опозицију „животињама“ и „лоповима“, његова странка Ветевендосје је освојила прво место, али није обезбедила апсолутну већину.
Опозиционе странке, које су рекле да неће ући у коалицију са његовом странком, делимично криве Куртија за ескалацију тензија на северу Косова, где су већина становника Срби, описује Ројтерс.
Подељена политичка сцена могла би довести до превремених избора касније ове године ако се не формира влада.
Куртијева кандидаткиња за председника парламента, одлазећа министарка правде Албулена Хаџију, добила је у петак 57 гласова, што је непромењено у односу на претходна гласања и мање од потребне већине од 61 места.
Парламент се мора поново састати за 48 сати како би одржао још једно гласање. Опозиционе странке су затражиле од Куртија да промени кандидата, ако жели њихову подршку.
„Не постоји воља политичких странака да се конституише парламент“, рекла је Хаџију након гласања.
По закону, парламент мора да настави да се састаје док се не изабере председник парламента. Након тога, председница ће Куртијевој странци дати мандат за формирање нове владајуће коалиције.
Ако Курти не успе, мандат ће бити додељен другопласираној Демократској партији Косова, а ако они не успеју, трећепласираној странци Демократски савез Косова.
Ако сви напори пропадну, председник може да распише ванредне изборе – исход који многи аналитичари очекују.
Текст: Данас.рс