Албански премијер рекао је да забрана друштвене мреже ТикТок коју је његова влада објавила “није исхитрена реакција на један инцидент”.

Премијер Албаније Еди Рама рекао је да ће влада угасити ТикТок на годину дана, оптужујући популарни видео сервис за подстицање насиља и малтретирања, посебно међу децом.

Власти су одржале 1.300 састанака са наставницима и родитељима од новембарског инцидента када је један тинејџер ножем напао другог након свађе која је почела на друштвеним мрежама.

„Забрана ТикТока на годину дана у Албанији није исхитрена реакција на један инцидент, већ пажљиво промишљена одлука донета у консултацији са родитељским заједницама у школама широм земље“, рекао је Рама.

Еди Рама ФОТО: Фонет/Божана Павлица

Након одлуке Тиране, ТикТок је затражио „хитно разјашњење од албанске владе“.

Компанија је саопштила да „није пронашла никакве доказе да починилац или жртва имају ТикТок налоге, а више извештаја је у ствари потврдило да су видео снимци који су довели до овог инцидента објављени на другој платформи, а не на ТикТок-у“.

„Тврдња да убиство тинејџера нема никакве везе са ТикТоком зато што сукоб није настао на платформи показује неуспех да се схвати озбиљност претње коју ТикТок данас представља деци и омладини, као и образложење наше одлуке око решавање ове претње“, рекао је Рама.

„Албанија је можда премала да би захтевала да ТикТок заштити децу и омладину од застрашујућих замки свог алгоритма“, додао је Рама.

Многи млади у Албанији не одобравају ову забрану.

„Откривамо наш свакодневни живот и забављамо се, односно, користимо га у слободно време“, рекао је Самуел Сулмани, 18-годишњак из града Решен.

„Не слажемо се са тим јер је то за нас ускраћеност“ додао је он.