Запослени у Апотекама Београд већ два и по месеца нису примили плате, а до скоро су им и здравствене књижице биле неоверене. Својевремено су протестовали, били тема скупштине града, и власти и опозиције. И после тога – ништа. Чекају своју судбину, без да се брине ико осим њих.
„О индикацијама, мерама опреза и нежељеним реакцијама, посаветујте се са фармацеутом“ – здравственим радником који до скоро није имао здравствено осигурање.
Рафови се празне, а плате још увек касне.
„Па на сва наша постављена питања кад ће плата, одговор је обично кад је зарадите. Ако се до последњег дана јануара не уплати зарада, биће пуне три плате како нам се дугује“, наводи фармацеуткиња Јелена.
Лек за Апотеку Београд свако прописује другачије.
За градоначелника је мелем најпре била приватизација, па концесија.
„Нико није никоме спремио за продају, већ продаја или концесија или шта год треба да буде корак ка решењу проблема, а не ка стварању још већег проблема“, изјавио је Александар Шапић, Градоначелник Београда.
О проблему се последњи пут расправљало на седници Скупштине града, прошлог децембра, када је речено да је издвојено довољно средства да апотека ради несметано.
Запослени тврде да ће се на ефекте репрограма дуга чекати дуго, а да они за то време треба да раде без плате.
„Јако пуно људи је изјавило да може да се стрпи још месец, два, али ако ово потраје не бих рекла да ће остати“, каже Јелена Шикуљак, фармацеуткиња.
До сада је затворено 30 апотека и отишло више од 150 радника.
Запослени зато поручују:
„Ако не дође до дијалога, ми немамо више избора осим да се придружимо протестима, јер немамо више шта да изгубимо“, каже фармацеуткиња Јелена.