У организације Асоцијације Друштвени фронт код Теразијске чесме у Београду почело је окупљање грађана и радника. Циљ скупа, који се организује под паролом “Радниче, и ти имаш зелено светло”, је да се скрене пажња на све већу репресију над радницима и позив за грађење платформе за повезивање радника из различитих сектора.
Према најави организатора главни део програма биће одржан испред Министарства рада где ће се окупљенима обратити говорници од 16 часова.
Анестезиолог Раде Панић испред збора здравствених радника Србије за Н1 је рекао да се нада да ће формирање Друштвеног фрона довести до међусобног повезивања и охрабривања радника и до заштите оних који се налазе под ударом власти и својих руководилаца.
“Студенти су, као што знамо, најсвеснији сегмент друштва и они су покренули све ово што се дешава, потпуно свесни у каквој дубокој кризи се налази наше друштво. Радници су најшира или најбројнија групација друштва и зато је било логично да се обрате радницима, али синдикати који би требали званично да их представљају не раде свој посао како треба и сувише су блиски власти, ближи него што су радницима. Надали су се студенти одавно да ће радници постати свеснији своје улоге у друштву и да ће организовати штрајк, често се каже генерални, али било би довољно да то буде један масован штрајк, нажалост то се не дешава. Зато смо у претходним месецима се окупљали сва формална и неформална струковна удружења која за циљ имају да у првом реду искажу солидарност која је кључна реч по свима нама, јер то је оно што је убијено и што недостаје овом друштву”, навео је он.
Додаје да ће Друштвени фронт трудити да едукује раднике, да им укаже на њихова права и омогући и правну и материјалну заштиту ако су прогањани.
“У исто време трудићемо се да радимо на томе да се препознају шта су то проблеми и да понудимо решења за те проблеме. Такође, иако ми нисмо званично у могућности да организујемо штрајк, ако буде довољно радника до којих допремо и који схвате каква је ситуација и да је неопходно да дође до системских промена у овом друштву, онда верујем да можемо организовати масовни штрајк или генерални штрајк и тиме испунити оно што су студенти заиста тражили од радника, а свакако ће нам то помоћи и пољопривредници и целокупна академска заједница”, рекао је Панић.
Текст: Н1