Документа са ознакама „строго поверљиво“ и „поверљиво“ откривају да је Управа за спречавање прања новца поново злоупотребљена за прогон неистомишљеника. Са потписом в. д. директора Жељка Радовановића тражена је провера рачуна петоро активиста од свих банака у Србији, пише Радар.рс.

Управу за спречавање прање новца при Министарству финансија, која би требало да буде једна од кључних институција у борби против корупције, режим користи за прогон неистомишљеника и истовремено за заустављање истрага против људи из својих редова. Радар је имао увид у документа из ове Управе са ознакама „строго поверљиво“ и „поверљиво“, која откривају да је у последњих месец дана поново злоупотребљена за прогон неистомишљеника.

Нови нападе на старе мете

Са потписом в. д. директора Управе Жељка Радовановића позивајући се на Закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма тражена је провера рачуна петоро активиста од свих банака у Србији. У допису од 31. децембра 2024. тражи се провера рачуна Маје Стојановић из Грађанских иницијатива, Катарине Ђукић, координаторке ПроГласа и Софије Тодоровић, директорке Иницијативе младих за људска права. Затим је 16. јануара 2025. тражена провера рачуна Предрага Воштинића из Локалног фронта у Краљеву (у допису му је погрешно презиме Воштанић, али смо са њим потврдили матични број) и 23. јануара за Небојшу Петковића из удружења „Не дамо Јадар“. Њих су раније вербално нападали представници власти, злоупотребљаване су и друге институције за њихов прогон, а неки су и физички нападани.

У свим дописима из Управе, које је потписао директор Радовановић, иначе бивши припадник БИА, траже се исте провере. „Промет по динарским и девизним рачунима са наведеним основним приливима и одливима и податке по чијем налогу се врше уплате и у чију корист се врше исплате са рачуна. Тренутни салдо по рачунима. Податке о лицима овлашћеним за располагање средстава по тим рачунима. Да ли су наведена лица овлашћена по рачунима других лица. Документацију и податке о трансакцијама у којима су именована лица налогодавци ностро или корисници лоро дознака (СWИФТ поруке и документа на којима су спроведена сагласна књижења). Да ли лица поседују сефове и да ли су овлашћена по сефовима других лица. И све друге расположиве податке и документацију која се односи на пословне активности наведених лица (нпр. уговори о кредитима, уговори о јемству, гаранције, као и друга документација у којој се лица јављају као потписници уговора или су у својству овлашћених лица)“, наводи се у дописима у које смо имали увид.

Ова Управа је на исти начин злоупотребљена и 1. јануара 2019. када је тражена провера банковних рачуна и трансакција појединачно за двадесет новинара, активиста и политичара, уз још 37 организација, међу којима су и новинарске истраживачке редакције. Ово је средином 2020. открила Неwсмаx Адриа. Тада је уочено и да су подаци које је на тај начин добила Управа за спречавање прања новца коришћени у пропагандне сврхе у режимским медијима. Наиме, поред навода о рачунима ти пропагандни сервиси су тада сервирали лажни, сада већ излизани, наратив о „завери“ против Александра Вучића. Злоупотребе ове Управе прво су осудиле заједнички организације у Србији, чак 131, затим релевантне међународне организације Амнести интернешнел, Уједињене нације, Европска унија и САД.

Синиша Мали ФОТО: Фонет/Огњен Стевановић

Тадашњи и садашњи министар финансија Синиша Мали, који је у више истраживачких текстова означен као један од главних мозгова финансијских конструкција ове власти, покушао је тада да оправда злоупотребу Управе тврдећи да она „само ради свој посао“. Открића злоупотребе и оштре осуде нису спречиле садашњег в. д. директора Управе Жељка Радовановића да учествује јавно у лажираној афери Маурицијус марта 2021, када је најављивао да ће проверити рачуне Драгана Ђиласа, лидера ССП-а, у овој држави, за које се испоставило да уопште не постоје. КРИК је открио да иза ове лажне афере стоји Израелац Тал Ханан, пропагандни саветник Александра Вучића, коме је специјалност намештање избора.

Злоупотреба институција

Власт суочена са све масовнијим студентским протестима посеже сада за свим злоупотребама институција. Тако је Управа за спречавање прања новца поново ангажована у истој злоупотреби због које је 2021. власт у Србији добила оштра упозорења. Радар је разговарао са активистима који су се сада нашли на удару Управе.

Маја Стојановић из Грађанских иницијатива, коју је недавно и сам председник Вучић примитивно прозивао, подсећа да ово није први случај злоупотребе, јер је 2020. откривено исто, а тада се на удару нашла и организација у којој је она. „Тада су власти тврдиле да раде, додуше незакониту, процену ризика, али су се подаци касније појавили у провладиним таблоидима, праћени кампањом блаћења у којој су нас оптуживали да подривамо уставни поредак.

Напредњаци, налазећи се у најозбиљнијој кризи од када су поново дошли на власт 2012, покушавају да изађу из ње радећи управо оно што их је и довело у такву позицију – злоупотребљавају институције. Апсурд је и сама чињеница да се Управа за спречавање прање новца налази под Министарством финансија које води човек чији је посао и у Агенцији за приватизацију изазивао сумње. Ту су затим афере Синише Малог док је био на месту градоначелника Београда, када су извођени бројни спорни радови и легализације, те 24 стана у Бугарској и плаћање школовања његове деце 90.000 евра, па разговора о финансирању навијача Звезде са Небојшом Шурланом, сада оптуженим за пад надстрешнице, када је погинуло 15 људи (Радар 21. марта 2024, „Главни шеф, Синиша Мали и 100.000 евра“)…

Ова Управа тако не испитује бројне случајеве на које су указали наши саговорници, а посао им је да испитују све, почевши од доказане корупције у државној индустрији наоружања коју је открио узбуњивач Александар Обрадовић, па до пада надстрешнице. Међутим, не само да не ради свој посао, што је један од захтева студената да институције раде, већ служи за прогон неистомишљеника.

Вук Цвијић (Извор: Радар.рс)