Русија би могла да употреби нуклеарно оружје ако је нападне било која држава конвенционалним пројектилима, рекао је руски председник Владимир Путин. Иако је он и раније претио нуклеарним ратом, овај пут је другачије, тврде стручњаци.

У свом новом упозорењу Западу због његове подршке Украјини, лидер Кремља је такође рекао да ц́е сваки напад који подржи нуклеарна сила сматрати заједничким нападом на Москву.

Он је то изјавио на седници Савета безбедности Русије, где је предложио измене нуклеарне доктрине земље – правног оквира који оцртава услове за употребу нуклеарног оружја.

Тренутни документ каже да Русија може да нападне прва само ако је безбедност државе угрожена.

Москва је последњих месеци у више наврата сигнализирала да размишља о проширењу доктрине, али ово је први пут да су дати неки детаљи.

  • Предлаже се да се агресија на Русију од стране било које ненуклеарне државе, али уз учешц́е или подршку нуклеарне државе, сматра њиховим заједничким нападом на Руску Федерацију – нагласио је посебно Путин једну промену.

Он је додао да ц́е Русија размотрити употребу нуклеарног оружја ако открије да је покренут масиван ваздушни напад на њу, укључујуц́и дронове, ракете или авионе.

То је његов одговор на разматрања у Лондону и Вашингтону о томе да ли да се дозволи Украјини да удари дубље у Русију западним пројектилима, укључујуц́и британске ракете Сторм Схадоwс.

Његове изјаве, које су темпиране да се поклопе с говором украјинског председника Володимира Зеленског на Генералној скупштини УН-а, долазе у тренутку када Украјина тражи дозволу за коришћење западних пројектила дугог домета на циљеве унутар Русије.

Ово сигурно није први пут да је Владимир Путин играо на нуклеарну карту, подсећа Скy неwс. Међутим, јесте први пут да Русија конкретно говори о проширењу нуклеарне доктрине.

Путин је предложио да, ако било која ненуклеарна држава нападне Русију уз подршку нуклеарне силе, то буде третирано као координисани напад.

Питање је колико су најновије Путинове претње стварне или је реч о још једном облику руске реторике. Путин је већ неколико пута користио претње нуклеарним оружјем, али Запад је и тада прешао његове постављене црвене линије, попут слања пројектила, тенкова и Ф-16 авиона Украјини, и то без конкретних последица.

Ово се чини као покушај да Путин поново повуче јасније црвене линије. Овај пут претње су специфичније и детаљније, јер се темеље на новим правним оквирима. Међутим, кључно питање је – хоће ли Путин стварно користити нуклеарно оружје чим први пројектил пређе руску границу након што ова нова правила ступе на снагу?

На то питање сада траже одговор светски лидери попут Џоа Бајдена и Кира Стармера – закључује Скy Неwс.

ФОТО: Принтскрин YоуТубе