Архив јавних скупова објавио је у суботу 1. фебруара, три месеца од пада надстрешнице у Новом Саду, списак насеља у којима су грађани изашли на улице.

„Према евиденцији Архива јавних скупова, број насеља у којима је од трагедије 1. новембра одржан барем један протест вечерас је достигао тачно 200,“ наводи се у објави на мрежи X.

Грађани Србије изласком на улице и блокирањем саобраћајница већ три месеца одају почаст погинулима у паду надстрешнице и захтевају од надлежних институција да процесуирају одговорне за ову трагедију. Иако је приведено 13 особа, грађани, а највише студенти, траже отварање документације о реконструкцији зграде Железничке станице у Новом Саду, али и „ослобађање“ институција правосуђа.

У блокадама и акцијама предњаче студенти широм Србије, који су у протесту већ два месеца, и који су покренули грађане и у најмањим местима. Почели су са блокирањем факултета, а онда су кренули да излазе на улице и траже испуњење захтева које су поставили пред институције ове земље.

Власт је у више наврата покушавала да угуши њихов бунт, нудили су им разне бенефите, али они нису одустали од борбе и својих захтева.

Блокаде факултета су кренуле су од Факултета драмских уметности, чији су студенти и професори нападнути 22. новембра док су мирном блокадом улице од 15 минута одавали почаст погинулима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Убрзо се побуна проширила на више од 60 државних факултета широм Србије.

Студенти су организовали засад три највећа скупа у модерно историји: Блокаду кружног тока Славије у Београду, на којој је према проценама Архива јавних скупова било око 105.000 људи, затим 24-часовну блокаду Аутокоманде и блокаду три моста у Новом Саду, чиме су обележили три месеца од новосадске трагедије.