Прошло је више од два месеца од трагичне несреће у Новом Саду и погибије 15 људи, а протести и студентске блокаде широм Србије и даље трају пуним капацитетом. На све то Александар Вучић покушава да одговори различитим тактикама, а занимљиво је како му се наратив о протестима мењао из недеље у недељу. Од тога да су људи у земљи против изласка на улице и правдања напредњака који иду колима на демонстранте, преко претњи студентима “Кобрама” и умањивања стварног броја демонстраната све до, на крају, чувених 17.000 лојалиста и мирног позивања на разговор са студентима.

Чини се да председник Србије у последња два месеца има пуне руке посла кад је реч о актуелној ситуацији у држави, што се и јасно види судећи по томе што је само од почетка 2025. имао чак четири обраћања јавности. Тако је у овим, као и у другим гостовањима претходних недеља имао штошта да прокоментарише у вези масовних студентских протеста и акција „Застани Србијо„.

Кренимо редом. Председник Србије лично је почетком децембра прокоментарисао инцидент током једне од многих блокада саобраћаја у земљи, кад је један старији грађанин завршио на хаубу аутомобила којим је непознати возач покушао да пробије блокаду. А оно што је рекао запањило је многе.

„Каже неко му је скочио на хаубу зато што је човек хтео да прође. Па, каже, да ухапсимо можда човека који вози аутомобил. Како, бре, да ухапсите човека који није прекршио закон? Он човек ишао својим путем. Јел сте ви сви при свести, бре? Умијте се леденом водом, узмите негде, има хладне воде колико хоћете. Ти си стао некоме на пут рекао му ја сам бог и батина у овој земљи, не дам ти да прођеш. И човек прође“, изјавио је Вучић на конференцији за медије.

Тиме је шеф државе практично оправдао насиље које се одвијало на улицама Србије. И то није све.

„Млади се туку због новца, народ нек се не секира“

Само неколико дана касније, Вучићу су на радару били млади у Србији који протестују. Он их је позвао да се „не свађају и туку око новца зарад рушења власти“, и поручио својим бирачима да се не брину поводом „блокада и малтретирања“.

У објави на друштвеној мрежи Инстаграм, рекао је да ће млади имати прилику за то 2026. или 2027. године, а до тада могу да „добро да зарађују радећи и борећи се за своју земљу“.

„Позивам све да радимо заједнички, а народу бих рекао да се не секирају због блокада и малтретирања. То је увек само израз немоћи и непоштовања сопственог народа и државе. Из свега овога ћемо изаћи још снажнији и јачи, сачуваћемо мир и стабилност. Србија неће да стане“, рекао је тад Вучић.

Тактика под називом „Мало људи на протестима“

И како су блокаде студената широм Србије постајале све веће и протести све учесталији, председник је нашао за сходно да се ванредно обрати у Председништву Србије средином децембра. А док је говорио, зачули су се звиждуци студената окупљених испред зграде. Ова сцена је сад већ постала позната у јавности, али треба се подсетити како је Вучић у том обраћању грађанима казао да студената има око 600.

„За ове људе који чују ову буку, то је бука негде око 600 њих, свеједно да ли и 6.000, ја их изузетно поштујем, изузетно ценим. Ви знате да сам ја држао конференције и када је било много хиљада и када сте говорили: ‘До Васкрса’, ‘До Ђурђевдана’, до не знам чега све, а ја сам мислио да су ти људи аполитични, бар тако су ми говорили. Рекли су ми да се они не баве политиком, да њих интересује само правда“, казао је Вучић.

Тако је уследила нова тактика – умањивање броја окупљених грађана на демонстрацијама. И наставила се све до студентских протеста на тргу Славија крајем прошле године, иначе најмасовнијих у Србији.

А онда се ситуација мења…

Тад се на Славији, према Архиву јавних скупова, на позив студената окупило око 100.000 људи, док је МУП саопштио да је стварна бројка заправо око 29.000. Управо на то саопштење министарства се позивао и председник у више наврата током својих гостовања. Конкретно, након историјске вечери на Славији, председник је још једном променио реторику, па је у свом обраћању, овог пута путем Инстаграма, одмах након протеста, саопштио како је велики број људи био на протесту и како је он одувек био за дијалог.

„“Одржан је велики скуп, велики скуп у Београду. Полиција каже од 28.000 до 29.000 људи. Изузетно велики скуп. Ти људи су опозиционо оријентисани и увек сам био спреман да чујем шта мисле, како мисле и шта сматрају да је важно да се учини за нашу земљу“, изјавио је Вучић.

Како је рекао, верује да „много већи број људи мисли другачије, зато морамо да слушамо једни друге“.

„Да то буде нека врста вредности коју ћемо да покажемо и нека врста другачијег односа у будућности. И то говорим овде пред заставом коју видите“, рекао је он.

Кобре и разбацивање студената

Говорећи о студентском протесту испред зграде Председништва, Александар Вучић је рекао да није хтео, односно да му није пало на памет, да на студенте изводи Кобре (Одред војне полиције специјалне намене) „да их све разбаца“.

„Да изађем да их вређам, да изађем да се тучем, да изведем Кобре да их разбацамо све, не би требало шест-седам секунди, нико ме није пало на памет“, рекао је Вучић.

Тиме је уследила још једна од тактика власти да заузда масовну побуну студената у Србији.

Вучић и студенти у Сава Центру

Не заборавимо и чувени скуп у Сава Центру на којем се Александар Вучић обраћао младима свега три дана од масовних протеста на Славији.

На том скупу окупили су се сви, само не млади. Махом су у Вучићевој публици били функционери СНС и запослени у јавним предузећима и установама. Стога је у наредним данима главна “разонода” на друштвеним мрежама било разоткривање идентитета ових “младих” људи.

Ово је био Вучићев покушај да на кризу одговори у свом маниру – организовањем својеврсног контрамитинга.

Лојалисти, њих 17.000

У јеку политичке кризе, студентских и грађанских протеста, председник Александар Вучић говорио је у последњем интервјуу у 2024. о „лојалистима“ – фракцији унутар Српске напредне странке којој припада и његов брат Андреј, а која је према председниковим речима екстремна за његов укус.

Од састанка у цркви, преко заклињања на крв, до освете – тако је у најкраћим цртама изгледао председников опис лојалиста.

„То су углавном мушкарци, само мали број жена. Они су се чак и на крв тамо заклињали, никада са жутим олошем и оваквима и онаквима. Мало су тврђи људи. Да, мој брат је део тог тима, ја нисам. Још је неко из моје породице део тог тима, а остали нису. Али он је само један од сада већ више од 17.000 људи“, рекао је Вучић.

На основу сваке од ових метода председника, јасно је да студентски протести нису нешто што ће тек тако проћи неопажено у историји Србије. А шта ће тек да уследи након празника, остаје да се види. Тачније, остаје на студентима и грађанима да истрају у својим захтевима.

Текст: Нова.рс

ФОТО: Фонет