Гренланд би се ускоро могао одвојити од Данске. У овом тренутку нејасно је шта тачно значи најава премијера Гренланда Муте Егедеа, који је позвао грађане да прекину институционалне везе са Данском, државом која је као колонизатор владала највећим острвом на свету све до 1979. године.

Гренланд који има 57.000 становника, стекао је право на самоуправу тек 1979. године, а 2009. изборили су право да на референдуму изгласају независност, ако то желе. Изјава Егедеа стигла је после недавне објаве Доналда Трампа да би Америка желела да купи Гренланд, па се у делу коментара спекулише да можда ипак постоји могућност за договор Егеде-Трумп, иако се Егеде залаже за независност.

Истовремено, јасно је да Егеде, као и велики дио његових сународника, нису задовољни што зависе од Данске, као што ни Данска није сретна због великих финансијских трансфера у смеру ка Гренланду.

– Историја и тренутни услови показали су да наша сарадња са Краљевином Данском није успела у стварању пуне једнакости. Сада је време да наша земља предузме следећи корак. Као и друге земље у свету, морамо радити на уклањању препрека сарадњи – које можемо описати као окове колонијализма – и кренути напред – изјавио је Егеде.

ФОТО: YоуТубе

Из његове изјаве јасно је да промовише независност, али може се ишчитати и нека врста жеље за договором са Сједињеним Државама. Муте Егеде је у директном одговору Трампа изјавио да Гренланд “није на продају”, али је тиминг његове најаве одвајања од Данске више него интригантан.

– Гренланд – чији је главни град Нук ближи Њујорку него Копенхагену – богат је изворима минерала, нафте и природног гаса, али се ослања на годишње субвенције Данске у вредности од око 500 милиона евра годишње. Као дом велике ваздушне базе америчког ратног ваздухопловства, Гренланд је стратешки виталан за америчку војску. Након Трампових најновијих примедби о куповини острва прошлог месеца, Данска је најавила да ће тамо повећати потрошњу за одбрану за најмање 1,3 милијарде евра – иако је дански министар обране Тролс Лунд Пулсен рекао да је тајминг само ‘иронија судбине'”, пише Евро њуз.

Трамп је први пут изразио жељу да новцем америчких пореских обвезника купи Гренланд 2019. године, током свог првог мандата. Одговарајући на најновије Трампове коментаре, Егеде је прошле недеље додатно нагласио да Гренланд “никада неће бити на продају”, али тренутак његовог одговора више је него симболичан.

Данске власти имале су као колонизатори неколико епизода са насилним мерама које се нису свиделе становницима Гренланда. Тек последњих година почеле су да се разоткривају махинације данских власти из ранијих раздобља, као што је била контрола рађања у 1960-има.

Нова најава Трампа да би било добро да Сједињене Државе узму Гренланд под своје, као и реакција Егедеа, мотивисале су поједине аналитичаре да скују нови слоган: “Учинимо Гренланд поново великим” (Маке Греенланд Греат Ангаин).